Здрастуйте! у цій статті розповімо, чи може тов виконувати свої функції без працівників.

сьогодні ви дізнаєтеся:

  1. чи допустима робота тов без співробітників.
  2. які звіти потрібно здавати.
  3. чи передбачені штрафні санкції за відсутність співробітників.

Чи може тов працювати без співробітників

Фахівці при обговоренні цього питання діляться на 2 табори. Одні вважають, що повна відсутність співробітників неприпустимо, так як повинен бути хоча б керівник, нехай і в єдиній особі. В іншому випадку хто буде підписувати звіти і займатися укладенням договорів?

Ще складніша ситуація, якщо ви засновник компанії та її директор одночасно. Чи потрібно вам укладати трудову угоду з собою? суперечка з цього питання ведеться між юристами вже два десятки років.

У другому випадку навіть різні контролюючі інстанції не можуть дати однозначної відповіді. Причому посилаються на різні нормативні акти і документацію, які часом суперечать один одному.

Свою думку з цього питання висловив і роструд, який роз’яснює, що якщо ви єдиний засновник компанії, то її працівником ви не є, а значить укладати трудовий договір з вами не потрібно. Таке роз’яснення засноване на тому, що не може підписати трудовий договір з двох сторін один і той же чоловік.

Але юристи, які стикалися з даною категорією справ на практиці, стверджують, що керівник компанії такий же співробітник, як і інші, тому повинен бути офіційно працевлаштований.

Судова практика показує, що суди зазвичай виносять рішення на користь офіційного працевлаштування директора, нехай навіть якщо він єдиний співробітник в компанії.

Формальна відсутність співробітників

Знайома підприємцям ситуація. Бажання заощадити кошти призводить до того, що найманих працівників ви не працевлаштовуєте офіційно, а заробітну плату видаєте «сіру». У такій ситуації досить сварки зі співробітником, як вас відвідають перевіряючі.

В результаті підуть перевірки, судові розгляди та інші неприємності. Тому не варто вдаватися до такого способу економії.

Штрафні санкції

Через ситуацію, яка склалася в законодавстві по відношенню до питання відсутності співробітників тов ви легко можете зіткнутися з проблемами. Юристи стверджують, що якщо керівник компанії – її засновник, який офіційно не працевлаштований, порушенням це не є. І дійсно, роструд дотримується такої думки.

Одночасно з цим, ці ж фахівці рекомендують підприємцям уважно стежити за змінами, які вносяться в законодавство, що регулює дане питання.

Якщо ж починається судовий розгляд, ситуація змінюється повністю: суди вважають, що з керівником має бути укладено трудову угоду. Штрафу в такій ситуації уникнути складно.

Оптимальний вихід в даному випадку буде виглядати так: керівник компанії на роботу повинен бути офіційно прийнятий, також бажано, щоб в штаті був хоча б один працівник. Це дозволить уникнути зайвих розглядів з контролюючими органами.

У більшості розглянутих справ суди вимагають, щоб керівник тов був прийнятий на роботу в офіційному порядку.

Види податкових режимів для тов без співробітників

Якщо у вашій компанії відсутні співробітники, меж по вибору системи оподаткування у вас немає. говорячи простіше, тов може працювати на ссо, на осно або на енвд.

Які звіти здає тов без працівників

Відразу відзначимо, що навіть якщо фірма “порожня”, звітність здавати потрібно. Причому всю ту, яка відповідає системі оподаткування, обраної вами. Тобто звітність у компанії без працівників така ж, як і у звичайних.

Якщо тов працює на спрощенці або на осно, звітність буде нульовою. А ось по енвд здавати нульову звітність не можна. Тому якщо діяльність вашої компанії припиняється, зніміть її з обліку, щоб не сплачувати податковий внесок.

Навіть якщо тов діє без найманих працівників, здавати дані про них все одно доведеться.

вам потрібно буде здати:

1. Відомості про чисельність співробітників.

Якщо співробітників немає, в декларації проставляйте 0, якщо є тільки керівник – 1.

2. Форму 4-фсс по тов без працівників.

Здаємо до фонду соціального страхування, звіт буде «нульовим”.

3. Інформацію про доходи працівників.

Форму 2-пдфо в разі відсутності співробітників вам здавати не треба. Але з минулого року для підприємців введена форма 6-нфдл, ситуація з якою складніша. Це теж довідка, яка підтверджує доходи працівників. За логікою, якщо працівників немає, то і здавати її не треба. Але якщо ви її не надасте, можуть послідувати штрафні санкції.

Щоб уникнути проблем, краще подавайте нульові довідки. Їх потрібно здати протягом місяця, який слідує за звітним кварталом.

4. Звіти в пфр і податкову.

Щомісяця ви повинні подавати відомості за формою сзв-м на директора і щорічно форму сзв-стаж.

В податкову інспекцію щоквартально здається розрахунок по страхових внесках. Цю форму потрібно здавати незалежно від того, є в компанії працівники або вони відсутні. Якщо працівників немає, вам потрібно буде заповнити тільки загальну інформацію.

Висновок

Без найманих працівників компанія може успішно функціонувати. Хоча керівника краще оформити. При цьому не забувайте здавати всю необхідну звітність, щоб уникнути проблем з фнс та іншими інстанціями.

Якщо ваша компанія взагалі не здійснює діяльність, краще відправте керівника у відпустку без утримання або оформіть його спочатку на 0,5 ставки. Таким чином, ви заощадите кошти для зарплати. Але вести облік і здавати звітність в будь-якому випадку доведеться.