Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, що таке ризики при інвестуванні і як їх зменшити? Так, у будь-якій сфері діяльності ви не стали брати участь важливо розуміти, що будь-який бізнес пов’язаний з певними ризиками. Особливо це стосується інвестування, тобто вкладення ваших накопичень в конкретні активи. Важливо відзначити, що будь-який фінансовий інструмент для примноження капіталу ви не вибрали, не існує 100% гарантії від можливих втрат. Причому від ставлення до різного роду інвестиційним ризикам в чому і залежить те, чи отримає інвестор дохід від своїх вкладень або ж залишиться в збитку. Саме тому кожній людині, що займається інвестиціями, обов’язково слід добре розбиратися в темі інвестиційних ризиків. А щоб дізнатися про них докладніше, читайте текст далі.

Зміст:

 • Види ризиків при інвестуванні
 • Як уникнути втрат та знизити ризики при інвестуванні?
 • Види диверсифікації
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Види ризиків при інвестуванні

  Насамперед, варто зазначити ті види ризику, з якими стикається кожен інвестор незалежно від обраної сфери, форми і самого способу інвестування. Такі ризики називаються системними, і до них відносяться наступні різновиди.

  • Зовнішньоекономічні ризики. Відбуваються від змін у зовнішній політиці.
  • Внутрішньоекономічні. Пов’язані з подіями, що відбуваються у внутрішньому середовищі економіки.

  А вже з системних ризиків відбуваються наступні більш приватні види.

  Соціально-політичний. Походить від можливості зміни політичного ладу, нової розстановки і переважання різних політичних сил. Як правило, завжди присутня при умовах політичної нестабільності.

  Екологічний. До такого типу ризиків відносяться всілякі природні катаклізми (повені, урагани, землетруси тощо), катастрофи або ж раптове погіршення екологічного середовища внаслідок якоїсь події.

  Ризики державного регулювання. Відбуваються від різного роду адміністративних обмежень інвестицій, нововведень і змін в оподаткуванні, регулювання валюти, ринку цінних паперів тощо.

  Кон’юнктурний. Виникає при загальній несприятливій ситуації в економіці або при погіршенні стану у визначеному ринковому сегменті. Але і це ще не всі види ризиків при інвестуванні, про які вам слід знати.

  Інфляційний. Тобто коли ваші інвестиції не покриваються доходами. Наприклад, вклали в банківський депозит 10 000 рублів (150$), а через рік отримали 11 000. Але за цей час національна валюта знецінилася настільки, що 11 000 перетворилися вже в 100-140$.

  Також до іншим приватним ризиків можна віднести різні економічні злочини, несумлінних партнерів, які не виконали свої зобов’язання, використання кредитних коштів (чого лише за рідкісним винятком робити категорично не варто) та інше.

  Ще слід зазначити специфічні ризики. В основному вони пов’язані з некваліфікованою інвестиційною політикою (або ж просто необачним рішенням інвестора), нераціональним використанням наявного капіталу та іншими подібними факторами. Їх цілком можна уникнути, приділивши більше уваги ефективності управління вашими вкладами. Подібні ризики значно нівелюються диверсифікацією і грамотним вибором інструментів для вкладень. Але більш детально про це буде розказано далі.

  Як правило, специфічні ризики проявляються при неправильно або неуважно сформованому інвестиційному портфелі і поділяються на два основних види:

  • капітальний – виникає при погіршенні якості самого портфеля інвестицій;
  • селективний – пов’язаний з неправильною оцінкою якості об’єкта інвестування.

  Сюди ж слід віднести і такі ризики при інвестуванні.

  Незбалансованість. Коли ваші вклади не відповідають прибутковості та ліквідності обраного активу, тобто не є раціональними.

  Надмірна концентрація. Коли спектр ваших інвестиційних інструментів занадто вузький. При цьому виникає сильна залежність інвестора від однієї конкретної галузі, регіону, сфери виробництва, країни і т. д.

  Неправильний або ж помилковий вибір активу. До цього пункту можна також додати ризик при здійсненні інвестицій в країну з нестабільним економічним або ж нестійким соціальним становищем, у ненадійну або ж сумнівну галузі економіки і т. п.

  до змісту ↑

  Як уникнути втрат та знизити ризики при інвестуванні?

  Перед тим як кудись вкладати свої заощадження, кожен інвестор повинен скласти чіткий інвестиційний план. Складання такого плану дозволяє набагато легше зберегти і примножити капітал, при цьому значно знизивши ризик втрати вкладень.

  Тут, насамперед, варто визначити вашу мету, а саме якого рівня доходу від ваших вкладень ви збираєтесь досягти. Буде це пасивний дохід, або ж ви просто бажаєте накопичити певну суму для подальшої її витрати.

  Далі слід продумати питання про те, на який період ви будете вкладати гроші, будете ви займатися довгостроковими або короткостроковими інвестиціями.

  Потім слід визначити сам розмір ваших вкладень. Тут важливо розуміти, що потрібно вкладати ту частину від ваших доходів або накопичень, втрата якої не спричинить за собою серйозних життєвих труднощів. Необхідно чітко визначити, які збитки при несприятливому результаті не вплинуть на ваш рівень життя і добробут, тобто зробити так, щоб ризики при інвестуванні були для вас прийнятні.

  Після цього слід ретельно проаналізувати всі фінансові інструменти, тобто ті активи, куди ви збираєтеся вкласти ваші кошти. Зважте всі плюси, мінуси, особливості, а також визначте раціональність інвестицій. Якщо який-небудь проект має сумнівною репутацією, обіцяючи при цьому дохід не багатьом більше від банківського депозиту, то краще відмовитися від подібних інвестицій.

  Тут важливо розуміти, що, як правило, надійність активів прямо залежить від відношення прибутку до самого рівня ризику. Тобто платоспроможність і довга «життя» проекту сильно залежить від передбачуваних відсотків прибутковості. В основному найбільший дохід від вкладень отримують ті інвестори, які обрали високо ризиковані активи. Але в цьому випадку від вас буде потрібно великий досвід і спеціальні знання.

  Ідеально, якщо ви добре розбираєтеся в тій сфері, куди збираєтеся вкласти гроші. Наприклад, якщо ви працюєте автомеханіком, то напевно не прогадаєте з відкриттям бізнесу з ремонту автомобілів (у частці), розраховуючи на певний відсоток від прибутку. Якщо ж ви дуже любите пиво і добре розбираєтеся в його якості, то можете придбати акції пивоварного заводу. Або ж якщо ви колекціонуєте марки, то можете купувати і перепродувати їх іншим покупцям через інтернет і т. д.

  Коли ви чітко встановили мета інвестування, визначилися з розміром вкладень, термінами і провели ретельний аналіз активів, слід перейти до диверсифікації.

  до змісту ↑

  Види диверсифікації

  Яким би надійним, перспективним і багатообіцяючим не здавався вам об’єкт інвестування, ніколи не вкладайте в нього весь ваш капітал. Існує поняття інвестиційного портфеля, тобто набору активів, в які ви вкладаєте кошти. Та для належної диверсифікації кількість таких активів має бути не менше 10 (як мінімум).

  Диверсифікація вкладень – це розподіл вашого капіталу на кілька різних частин, що дозволяє максимально знизити ризик втрати інвестицій.

  Так, крім вкладення ваших коштів в кілька різних активів, що ви можете робити вклади в різних валютах. Наприклад, не тільки в рублях, але і доларах, євро. І якщо курс якої-небудь з них різко впаде, то доходи від вкладень в іншій валюті дозволять ці втрати значно знизити. У такому разі ризики при інвестуванні серйозно зменшуються.

  Також є таке поняття, як інституційна диверсифікація. Під інститутами маються на увазі різні фінансові компанії. Так, ви можете інвестувати свої гроші в 10 ПАММ-рахунків одного брокера. Але буде краще, якщо ви зареєструєтесь в 3 різних дилінгових центрах (брокерів) і в кожному з них виберіть 3-4 трейдера, керуючого вашими грошима. Також до такого виду диверсифікації можна віднести внески в різні банки, придбання житла у різних забудовників та ін.

  При цьому слід виділити розподіл ваших коштів на різні активи за рівнем ризику. Так, у вашому інвестиційному портфелі повинні бути присутніми як низько ризиковані (прибуток до 10% річних – сюди потрібно вкладати велику частину суми ваших коштів), з помірним ризиком (прибуток близько 20-30% річних, в ці інструменти слід вкладати близько третини ваших накопичень) і високо ризиковані (прибуток понад 50% у рік – в такі активи необхідно вкладати частину вашого капіталу) інструменти інвестування.

  Ще слід згадати і про диверсифікацію за терміном вкладень. Тобто у вашому портфелі повинні бути короткострокові (строк вкладу до півроку), середньострокові (1-2 роки) і довгострокові проекти (інвестиції терміном від 2-ох років).

  до змісту ↑

  Висновок

  Тепер ви знаєте, з якими видами ризиків при інвестуванні стикається кожен інвестор і розумієте, як за допомогою складання інвестиційного плану і грамотної диверсифікації максимально знизити ймовірність втрати ваших вкладень. Обов’язково використовуйте наведені вище відомості та рекомендації на практиці, і тоді ваші вклади обов’язково повернуться до вас з прибутком. Успіхів!
  Не забудьте скачати безкоштовно електронну книгу успішних інвесторів Миколи Мрочковского і Андрія Меркулова – «Куди вигідно інвестувати гроші в 2018 році?».

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  21 червня 21:30
  Як правильно скласти свій інвестиційний портфель? Важливо знати кожному!
  Якщо ви коли-небудь цікавилися такою важливою наукою про гроші, як фінансова грамотність, то напевно добре усвідомлюєте всю необхідність постійного інвестування ваших коштів. І це дійсно дуже важливо, адже, по суті, грамотне вкладення накопичень дозволять з часом отримати пасивний дохід. Але навіть якщо ви вже зібрали достатній капітал і вибрали певні активи, насамперед, важливо скласти інвестиційний портфель. Адже саме завдяки йому ви зможете максимально знизити…

  17 червня 14:39
  Як правильно вибрати банк? Практичні поради та важливі рекомендації
  Говорячи про те, як правильно вибрати банк, варто відзначити, що більшість людей роблять свій вибір, виходячи з однією лише величини депозитної ставки. Але цей крок є…

  14 травня 12:14
  Розумні інвестиції: 7 важливих якостей, якими повинен володіти грамотний інвестор
  Чи знаєте ви, що понад 90% всіх людей, незважаючи на всі свої зусилля, так ніколи і не стають багатими і успішними лише з-за того, що не розуміють елементарних…
  27 квітня 16:16
  Основні види інвестицій та їх характеристики — важлива підказка для інвестора
  Кожен фінансово грамотна людина чітко усвідомлює необхідність інвестицій, а саме постійного примноження своїх заощаджень. Та й усім, звичайно, хочеться, щоб гроші…
  4 квітня 11:51
  Мультивалютні вклади
  Як і на початку дев’яностих, сьогодні можна спостерігати за активними коливаннями курсів валют. У населення скоротилося довіра до рубля, тому що його цінність залежить від…
  8 березня 14:22
  Вклад померлого: як спадкоємцям одержати кошти з депозитного рахунку?
  Якщо вкладник банку йде з життя, все майно, що належить йому, розподіляється згідно з вказівками Цивільного кодексу. До майна, що підлягає…