Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, що таке цілі в житті і для чого вони потрібні? Адже багато хто живе без всяких конкретних устремлінь і нітрохи не переживають про це. Однак якщо ви не хочете відчувати себе паперовим корабликом, що стихійно кидає з боку в бік по волі хвиль, то необхідно встановити чіткі орієнтири, до яких ви хочете прийти. Іншими словами, без цілей життя людини втрачає будь-який інтерес, прагнення і стимули до розвитку.

Причому все це так само вірно і для сфери фінансів. Так, без конкретних орієнтирів і завдань ви будете витрачати всі гроші здебільшого марно, а можливо, навіть обростете з часом масою боргів, що зовсім не дивно без наявності конкретних фінансових цілей. Тобто у сфері фінансів, як і в інших ситуаціях, людині необхідно ставити завдання і досягати їх. Так давайте розберемо цю хвилюючу тему більш детально.

Зміст:

 • Що таке фінансова мета?
 • Типи фінансових цілей
 • Етапи реалізації завдання
 • Як правильно сформулювати фінансову мету?
 • Практичні поради щодо досягнення фінансових цілей
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Що таке фінансова мета?

  Насамперед, фінансова мета – це конкретний предмет прагнень людини, виражений у грошовому чи іншому матеріальному вигляді, для отримання якого регулярно застосовуються свідомі зусилля.

  Іншими словами, фінансова завдання людини може бути виражена в заробітку конкретної суми грошей, якщо метою є збільшення капіталу, або в матеріальному варіанті, якщо мова йде про покупку нового будинку, машини та ін.

  Приклади фінансових цілей:

  • назбирати 300 доларів для вкладення в акції;
  • збільшити свій рахунок у банку на 1500 доларів (грошові мети);
  • купити новий домашній комп’ютер за 24 000 рублів;
  • замовити дві туристичні путівки в Грецію за 1800 доларів (матеріальні цілі).

  до змісту ↑

  Типи фінансових цілей

  Також для більшої зручності в процесі досягнення вашої мети фінансові завдання розподіляють за такими категоріями щодо терміну їх реалізації.

 • Короткострокові завдання – терміном від 1 до 3 місяців.
 • Середньострокові цілі – період досягнення від 3 місяців до року.
 • Довгострокові завдання – час досягнення більше 1 року.
 • При цьому чим менше термін з реалізації конкретної мети, тим, як правило, легше її досягти. У будь-якому разі на початковому етапі куди простіше вчитися ставити собі конкретні фінансові цілі та своєчасно їх реалізовувати на коротких дистанціях.

  У це ж час здійснення ваших довгострокових і більш глобальних завдань часто схильне не тільки великим зусиллям з вашого боку, але і різних непередбачуваних факторів, що можуть вплинути на ваші плани. Наприклад, це можуть бути зміни в економіці країни, фінансова криза, особисті обставини, проблеми зі здоров’ям тощо

  до змісту ↑

  Етапи реалізації завдання

  Зазвичай у зв’язку з цим фахівці настійно рекомендують середньострокові і довгострокові фінансові завдання розбивати на декілька більш дрібних проміжних етапів – так вам буде набагато легше і простіше досягти бажаного.

  Простий приклад – протягом найближчих десяти років ви вирішили зібрати достатньо грошей для покупки нового будинку. Причому тут буде розумно не тільки визначитися з точною сумою, але і зробити невеликий запас на випадок непередбачених обставин. Так, на досягнення цієї фінансової завдання у вас є 10 років.

  Тепер розділіть цей час на кожен рік. Тобто в цьому році вам потрібно накопичити 10 000 у. тобто, в наступному стільки ж або більше. Таким чином довгострокову мету ви розподілили на більш дрібні середньострокові етапи. Потім слід щороку розділити на окремі місяці. Наприклад, в наступному місяці вам потрібно накопичити 500-1000 у. е.

  Звичайно, в процесі досягнення такої глобальної мети ви можете зіткнутися з різними труднощами. Наприклад, ціни на житлові будинки різко підскочать вгору, або курс валюти ваших накопичень почне знижуватися. У зв’язку з цим цілі доведеться коригувати, але все ж певний проміжний результат у вас вже буде.

  І тільки по такій схемі ви зможете неухильно і невпинно йти до своєї цілі фінансової та успішно досягати поставлених завдань, зберігаючи контроль над процесом їх здійснення. Якщо всього цього не зробити, то вдалий результат всіх ваших зусиль і прагнень буде вельми сумнівним.

  Якщо ж говорити про те, скільки таких фінансових цілей може бути у людини одночасно, то за словами фінансових фахівців, їх має бути не більше трьох. Тобто по одній для кожного тимчасового інтервалу. Надмірна кількість таких завдань не дасть вам як слід на них зосередитися, а надто малу кількість цілей послабить вашу фінансову дисципліну. Однак не варто після досягнення однієї задачі тут же радіти, що більше не доведеться нічого робити. В ідеалі одна ваша мета тут же повинна змінюватися наступної.

  до змісту ↑

  Як правильно сформулювати фінансову мету?

  Важливо відзначити, що ваша фінансова завдання обов’язково має бути сформульоване максимально чітко. Іншими словами, чим конкретніше буде сформульована мета, тим простіше вам буде її досягти. Так, вам потрібно дуже добре подумати над тим, як саме варто сформулювати вашу фінансову мету, заздалегідь обдумати всі нюанси, що можуть вплинути на успіх її досягнення, і як можна більш докладно врахувати їх.

  Приклади неправильно поставлених цілей:

  • переклеїти шпалери в квартирі в наступному році;
  • почати робити накопичення на майбутнє.

  Приклади грамотно і правильно постелених фінансових завдань:

  • з 01 числа жовтня наступного року буде відбуватися переклеювання шпалер в спальній кімнаті. Для цього знадобиться 10 000 рублів (6000 – на шпалери, 2500 – на клей, 1500 – необхідні інструменти). Для цього кожен місяць відкладається по 1000 рублів+200 на непередбачені витрати і поправку на зростаючі ціни;
  • ретельний аналіз найбільш відомих банків та вибір двох найбільш надійні з них. Відкриття депозиту в кожному з цих банків в іноземній валюті з прибутковістю від 9% в рік. Щомісячне відкладання по 300 у. тобто на обидва депозиту протягом 20 років, щоб до кінця цього терміну накопичити суму від 2 000 000 у. е., яка забезпечить від 20 000 у. тобто пасивного доходу в місяць.

  до змісту ↑

  Практичні поради щодо досягнення фінансових цілей

  Якість краще кількості

  Не варто ставити перед собою занадто багато цілей. Так ви розпиліть всі свої зусилля по дурницях. У результаті або жодна з них не буде досягнуто, термін досягнення підвищиться в рази. Вибирайте для себе лише головні і першорядні завдання.

  Чим більше термін, тим менше цілей

  Чим глобальніше ваша фінансова завдання, тим більш високих витрат і часу вона від вас зажадає. Та краще хай вона буде всього 1-2, максимум три. І навпаки, дрібні цілі досягаються куди швидше. Їх може бути вже більше — максимум п’ять.

  Розбиття на етапи

  Для підтримки мотивації і відстеження прогресу ваші довгострокові і середньострокові мети необхідно розбивати на декілька більш дрібних етапів. По мірі їх досягнення ставте нові цілі і рухайтеся далі.

  По мірі досягнення цілей ставте себе все нові завдання

  Навряд чи тут варто що-небудь пояснювати зайвий раз. Ні цілей, ні прогресу, немає ніякого руху вперед.

  Цілі можна коригувати

  Запланувати що-небудь конкретне на тривалий термін досить складно. Особливо в умовах нестабільної економіки. Поставлені фінансові завдання, реальні і цілком здійснимі сьогодні, через 1-2 роки можуть бути вже досить обтяжливими в грошовому плані.

  У таких ситуаціях, не потрібно відмовлятися від цілей зовсім, краще змінити план по їх досягненню. Відкладали по 7 тисяч рублів, скоротіть обсяг грошових надходжень в 1,5–2 рази. Це, звичайно ж, затягне терміни, але дозволить хоча б маленькими кроками, але все ж таки йти до ваших цілей. Адже як говорив Оноре де Бальзак: «Щоб дійти до мети, людині потрібно тільки одне – йти».

  Облік і фіксація цілей

  Після постановки цілей вкрай бажано зафіксувати їх. На папері, за допомогою комп’ютера, смартфона. Тримати в голові їх теж можна, але так ви не будете бачити повної картини того, що відбувається. Скільки вам потрібно грошей загалом, скільки часу залишилося до виконання, яких результатів ви вже зараз досягли. А візуальне сприйняття таких даних краще допомагає рухатися до мети.

  Сталість і фінансові звички

  Намагайтеся формувати в собі позитивні фінансові звички. Так, якщо ви вирішили щомісяця вносити в банк за 2 000 рублів, то так і робіть, незалежно від будь-яких обставин.

  А якраз саме з ліні і небажання дотримуватися плану починається крах. Привчіть себе навіть через силу робити те, що було спочатку прописано в плані. І через кілька місяців для вас це так само природно, як і почистити зуби вранці.

  Почніть з малого

  Часто досить важко щось запланувати і тут же досягти чого-небудь серйозного з першого разу. Необхідні час і зусилля просто можуть налякати вас і відбити всі бажання. Тому краще починати з невеликих і короткострокових цілей. Їх реалізація збільшить вашу впевненість у своїх силах і підготує до більш серйозних фінансових завдань.

  Увагу конкретику

  Як вже було описано вище, абстрактна мета не дасть вам бажаного результату. Але якщо ви приділите час, як слід подумаєте, у всіх деталях, нюанси і подробиці запишіть на папері чого саме ви бажаєте, то в такому випадку вам вже набагато легше буде досягти задуманого.

  до змісту ↑

  Висновок

  Тепер ви добре розумієте, що таке фінансова мета, як і для чого її необхідно ставити і досягати. Ніколи не варто нехтувати постановкою таких фінансових завдань і своєчасним їх досягненням, адже від цього може багато в чому залежати ваше матеріальне благополуччя. Найімовірніше, ви вже не раз намагалися ставити перед собою подібні цілі, а тепер постарайтеся робити це більш грамотно, і результат не змусить себе довго чекати!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  25 листопада 17:48
  Чим вам загрожує несплата комунальних послуг? Наслідки, зобов’язання та рекомендації
  Варто визнати, що несвоєчасна плата, великі борги та інша несплата комунальних послуг – це одні з найбільш актуальних проблем багатьох громадян сьогодні. Неухильне підвищення тарифів на ЖКГ на 4-16% щороку призводить до того, що далеко не всі люди в повному обсязі можуть оплачувати послуги за газ, воду, електрику і теплоенергію. І якщо з якихось причин заборгованості по ЖКГ не уникнути, то про можливі наслідки такого порушення обов’язково варто знати заздалегідь. Про…

  17 листопада 13:51
  Акції, знижки, розпродажі в магазинах і супермаркетах – в чому тут криється підступ і небезпека?
  Напевно ви вже не один раз помічали, як часто в магазинах і супермаркетах проводяться привабливі знижки, акції і, швидше за все, вже користувалися цими пропозиціями….

  13 листопада, 13:56
  Самі підступні виверти магазинів, що загрожують вашому гаманцю. Як зберегти свої гроші?
  Ви прийшли у супермаркет за одним лише хлібом і сіллю, а придбали до всього цього ще і крем для засмаги, новеньку футболку, три гелю для душу і гарний ножик для…
  12 листопада 22:48
  Що таке девальвація простими словами? Причини, наслідки та рекомендації до дії
  Більшість громадян вважає за краще не вникати у всі хитросплетіння економічної політики своєї країни. Однак поточне положення держави як раз і залежить…
  12 листопада 20:51
  Що таке дефолт простими словами? Всі різновиди, плюси і мінуси цього явища
  Про дефолт свого часу говорилося так багато і емоційно, що межі даного терміна сильно розмилися і стерлися. Зазвичай в суспільній свідомості це явище…
  6 листопада 17:01
  Боротьба з інфляцією: найбільш ефективні методи захисту вашого капіталу
  Якщо ви зберігати всі свої заощадження в якийсь скарбничці або ще краще в скляній банці, як робили це раніше, то досконало навчитеся того, як можна…