Сьогодні термін «інфляція» є одним з найбільш часто вживаних економічних понять. Це слово використовують не тільки фінансові експерти, воно часто зустрічається і в повсякденному розмові звичайних громадян. Причому гроші в наших кишенях постійно знецінюються, а змінюється лише швидкість цього явища. Насправді інфляція – це процес досить великий і досить складний. Що таке інфляція простими словами? Це скорочення купівельної спроможності грошей, коли з часом ви можете на одну і ту ж суму купити менше товарів і послуг. Однак зводити всі інфляційні процеси до такого простим визначенням було б не правильним.

Зміст:

 • Що таке інфляція? Повне визначення
 • Історія появи інфляції
 • Паперова інфляція
 • Інфляція на території Росії
 • Про сучасний стан інфляції
 • до змісту ↑

  Що таке інфляція? Повне визначення

  Як правило, характеризуючи явище інфляції, фінансові експерти дають приблизно наступне визначення – це процес в економіці, коли грошей на ринку набагато більше, ніж того вимагають потреби населення, що і є основною причиною інфляції. Таким чином, гроші громадян не можуть забезпечити їм право придбання продукції з-за малого її наявності та дефіциту послуг. З цієї причини втрачається можливість її придбання і зросте вартість товару. Інфляція – це зростання цін на пропоновані послуги і випускається підприємствами продукції, зниження цінності грошових коштів держави.

  Експерти відносять процес інфляції до одних з найбільш небезпечних в економіці країн явищ, яке характеризується стрибкоподібним формуванням ціни на товари, низькою купівельною спроможністю суспільства і, як наслідок, низькою вартістю грошових знаків і знеціненням національної валюти.

  Найпростіший приклад: кілька днів тому ви були в магазині і купили там хліб за однією певною ціною. Сьогодні ви знову вирішили піти в магазин все за тим же хлібом і взяли з собою грошей рівно стільки, скільки цей продукт коштував всього кілька днів тому. Але при підході до прилавка ви з подивом відзначили, що ціни на всі аналогічні продукти зросли, а суми грошей у вашому гаманці вже не вистачає. Тобто ваші гроші знецінилися, і ви змушені повернутися додому ні з чим.

  Точно така ж ситуація рано чи пізно стосується всіх груп товарів. І якщо рік тому вам би вистачило 300 рублів для придбання конкретного списку покупок, то на поточний момент на той самий перелік доведеться витратити значно більше грошей.

  Причому інфляція є у всіх країнах – як у розвинених, так і країн. Різниця полягає лише в її темпах і масштабах. Приміром, у стабільних економіках вона не перевищує 2-3% за рік. А це означає, що ціни піднімаються протягом року на 2-3%. Інфляція рубля в Росії в середньому знаходиться в межах 8-12%.

  до змісту ↑

  Історія появи інфляції

  Якщо трохи заглибитися в історичні хроніки, то можна з подивом виявити, що таке явище, як інфляція, утворилося майже одночасно з розвитком всіх товарно-грошових відносин між різними людьми. Так, ще у Стародавній Греції винайшли цілі практики щодо зменшення частки срібла в монетах. Причому спочатку це забезпечило країну хорошим доходом, давши можливість практично в два рази збільшити кількість грошових засобів в обігу. Але незабаром економіка все ж таки взяла своє – ціни стали неухильно рости поза обліку кількості додаткових монет, а витрати держави стали зростати, викликавши цим справжня криза.

  А ось римляни цілком пізнали, що таке інфляція, ще при імператорі Нероні в першому столітті до нашої ери. Заповзятливий правитель знижував вага всіх золотих і срібних монет і додавав до них мідь. Причому багато його приймачі не запам’яталися подібними справами в історії, але все ж продовжували «славні» грошові традиції Нерона. Внаслідок чого вже до третього століття нашої ери в прославленому римському динарії взагалі не залишилося навіть домішки дорогоцінних металів – він перетворився на зразкову виключно мідну монету.

  Одним з найбільш класичних прикладів інфляції можна вважати значне і багаторазове підвищення всіх розцінок в Європі після відкриття мореплавцями Америки. Відібране у місцевих індіанців золото було доставлено в Старий Світ в такій великій кількості, що ціни на найбільш затребувані товари і продукти харчування підвищилися місцями в 4-5 разів. Як часто це буває при інфляції, найбільше страждали бідняки, яким, природно, від американських багатств нічого не дісталося. Але все це були лише перші і дуже толерантні інфляційні «плоди». Справжні наслідки інфляції правителі і держави відчули на собі після появи паперових грошей.

  до змісту ↑

  Паперова інфляція

  Так, на самому початку XVIII століття у Франції почався повномасштабну кризу з-за величезної брак грошей, що буквально задушила всю економіку країни. Вихід із цього становища знайшов знаменитий шотландський фінансист Джон Ло. За його вказівкою були випущені особливі асигнації, забезпечені золотом. Поява нових грошових коштів і справді добре пожвавило економіку, а цей досвід було запропоновано розширити. Але на жаль, так тривало недовго. Незабаром з’ясувалося, що Ло не до кінця розумів всю природу грошей, а величезна кількість надрукованих за його порадою банкнот незабаром викликало ще більший фінансова криза. Шотландця звинуватили у всіх помилках і промахах, але цей сумний досвід все ж не зник безслідно.

  У період знаменитої французької революції нова влада держави почали друкувати асигнації з надзвичайною легкістю – спочатку потрібно було підкуповувати прихильність нижчих класів населення, а потім фінансувати нескінченні війни. В результаті чого обіг асигнацій був сильно підірваний, а в багатьох регіонах країни люди перейшли до звичайного бартером і натурального обміну.

  до змісту ↑

  Інфляція на території Росії

  На жаль, але від передового європейського досвіду в інфляції не відставала і Росія. Так, російські громадяни дізнавшись про те, що таке справжня інфляція, влаштували влітку 1662 року знаменитий Мідний бунт. І всіх незадоволених можна було легко зрозуміти, адже необмежена карбування мідних монет замість срібних призвела до співвідношенню їх курсів приблизно в 1:30, причому держава сплачувала усім працівникам міддю, а податки стягувалися виключно сріблом. Бунт коштував багатьох тисяч життів, але мідні гроші після цього перестали карбувати.

  Потім вже 18-м столітті царський двір почав випускати асигнації і ледь не повторив сумний французький досвід. Так, про оплату асигнаціями можна прочитати практично у всіх класиків російської літератури, серед яких особливо виділяється М. Салтиков-Щедрін, який присвятив ассигнационному рублю безліч вельми їдких рядків. Благо, уряд схаменулися досить швидко і на початку 19-го століття викупило паперові гроші за курсом близько 3,4 до срібного рубля.

  Природно, що ще один потужний і тривалий сплеск інфляції очікував громадян Росії в Першу Світову і затяжні Громадянські війни. По суті, це була навіть не сама інфляція, а ціла катастрофа грошового обігу. Сукупна кількість валют і платіжних засобів обчислювалися багатьма десятками, а довіри у людей не було ні до однієї з них. Трохи приборкати інфляційну стихію прийшли до влади більшовикам вдалося лише наприкінці 1920-х років. Причому владі СРСР вдавалося утримувати фінанси в достатній порядку, навіть незважаючи на важку Велику Вітчизняну війну. І лише в 1980-х роках фінансові потоки вийшли з-під суворого контролю, давши початок фатальною для країни інфляційної хвилі. Це згубне явище було Росію аж до 1998 року, коли дефолт дозволив дещо стабілізувати рубль.

  до змісту ↑

  Про сучасний стан інфляції

  Все це занурення в історію явно демонструє, що простою мовою пояснити інфляцію можна як непомірні витрати держави. Причому вони можуть бути викликані не тільки жадібністю правителів. Будь-яка країна змушена утримувати на своїй військо, допомагати своїм громадянам у соціальній сфері, зводити об’єкти інфраструктури, які часто не приносять ніякого прибутку та ін При цьому значний вплив на інфляцію впливає і вся світова фінансово-економічна система. Коливання курсів різних валют, державні борги, поведінка учасників біржових торгів здатні в лічені години знецінити навіть національну валюту.

  Примітно, що чим би така інфляція не викликалася, найсильніше вона відображається на найбідніших. Причому жодна країна не здатна індексувати виплати зі швидкістю інфляції. І особливо це неможливо в періоди гіперінфляції, коли темпи зростання цін на основні продукти перевищують 50%. При цьому значні маси населення сильно страждають від нестачі в продуктах харчування, стають практично недоступними медичне обслуговування й освіту. За кілька місяців зростає смертність і знижується народжуваність, виникає демографічна яма, наслідки якої будуть відчуватися ще десятиліттями.

  Примітно, що багато сучасні економісти дотримуються думки про те, що невелике перевищення розміру грошової маси є тим фактором, що позитивний для економіки країни. Однак для окремо взятого громадянина, що живе на фіксовану заробітну плату, інфляція завжди обертається плавним зниженням його рівня життя.

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  3 листопада 10:39
  Чому у нас такий низький рівень життя населення? Причини бідності і їх рішення
  Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому в багатьох країнах СНД такий низький рівень життя населення? У чому, власне, криються причини бідності та матеріального неблагополуччя громадян? Адже в світі можна знайти чимало прикладів країн, які куди більш обділені ресурсами, але їх громадяни чомусь живуть набагато краще. Невже у всьому винні одні лише влада, держава, а змінити нічого не можна? Давайте ж спробуємо розібратися в цій темі детальніше. Основні різновиди причин…

  1 листопада 09:14
  Головні ознаки фінансових проблем в майбутньому. Яке рішення потрібно зробити вже зараз?
  На жаль, серйозні фінансові проблеми можуть виникнути у кожної людини причому в найнесподіваніший для цього час. І навіть якщо ви є відповідальним і…

  14 серпня 21:31
  Огляд програми «Домашня бухгалтерія». Незамінний помічник для ведення обліку особистих фінансів
  Кожна доросла людина рано чи пізно починає замислюватися про ефективне розпорядженні своїми коштами, створення нагромаджень і раціональної економії. І тут…
  7 червня 17:22
  Історія євро: з чого все починалося
  Євро – одна з головних валют світу. Вона є грошовою одиницею 19-ти країн, а в 9-ти другою національною валютою. За минулий рік євро стало володіти…
  30 травня 10:02
  Історія долара: докладно про купюрах і їх номіналах
  Американський долар – одна з найбільш відомих, стабільних і впливових сучасних валют. Її відрізняє не тільки надзвичайна поширеність в усьому світі, але і…
  16 травня 15:30
  Що робити, якщо у вас вимагають гроші?
  Вимагання грошей – злочин, який суворо карається законом, тому всім треба знати, що робити і куди звертатися, якщо вимагають гроші або інші…