З виникненням перших у світі державних утворень, королівств, князівств і просто групових поселень, з’явилася така обтяжлива, але в той же час необхідна мито, податки. І вже сотні років тому уряди різних країн всіляко намагалися якомога більше збільшити розмір цих податків з кожної окремої людини. Часом заради збагачення винаходилися настільки безглузді і незвичайні податки, що їх абсурдність може викликати неабияке здивування. А щоб дізнатися про найбільш дивних налогообложениях у світовій історії, читайте текст далі.

Зміст:

 • Податок на життя
 • Сплата за карти
 • Мито за свободу
 • Плата за необхідні потреби
 • Плата за вуха
 • Незвичайний податок на світ
 • Плата за бороду
 • Незвичайний податок на гіпс
 • Податок на капелюхи
 • Оподаткування за колір очей
 • Податок на сонці
 • Плата за тінь
 • до змісту ↑

  Податок на життя

  Повинно бути, найпотаємніша і найбільш бажана мрія податкових органів усіх держав планети – це податок на життя, адже його, по суті, змушений буде сплачувати кожна жива людина. Дивно, але закон про такому оподаткування був введений у Великобританії в XIV столітті. Виснажена затяжними війнами країна всіляко намагалася поповнити казну, уряд видав відповідний указ про сплату за життя. Але незважаючи на всі репресії, спалахнула масштабна бунт, і екстравагантний закон було невдовзі скасовано.

  до змісту ↑

  Сплата за карти

  Але на цьому британські монархи не зупинилися. Кілька століть тому, а саме в 17 столітті, король Англійського королівства Яків I винайшов досить оригінальний спосіб підвищення добробуту держави. Так, в ті часи найпопулярнішою розвагою серед різних верств суспільства була гра в карти. Помітивши це, монарх зазначив з кожної людини, у якого є ігрова колода, платити незвичайний податок. При сплаті грошей на Туз Пік ставився спеціальний значок про оплату. Якщо ж з перевіркою його не знаходили, то з порушників утримувався великий штраф.

  до змісту ↑

  Мито за свободу

  Сьогодні це може здатися дивним, але в часи Стародавнього Риму кожен звільнився від неволі раб не міг за визначенням вважатися повністю вільним і був зобов’язаний регулярно виплачувати податок за свою свободу. Тобто для здобуття омріяної волі людині спершу варто було відкупитися грішми від свого господаря, щоб в майбутньому постійно робити виплати Риму.

  до змісту ↑

  Плата за необхідні потреби

  Чи відомо вам походження знаменитої фрази «Гроші не пахнуть»? Виявляється, що цей вислів виникло ще на початку н. е. в тому ж Стародавньому Римі. Так, імператор Веспесиан вказав з кожного, хто стане відвідувати громадські туалети, стягувати певну плату. А оскільки у ті часи подібні заклади тільки почали з’являтися, то отримали у народу велику популярність і навіть використовувалися як місця для зустрічей. Дізнавшись про подібному законі, син імператора сильно обурився таким незвичайним податком. І тоді його батько взяв у руку монети і, піднісши їх до носа сина, сказав знамените «Гроші не пахнуть».

  до змісту ↑

  Плата за вуха

  Не менш дивний податок був тимчасово введений у період 1920 року в Тибеті. Так, згідно із записами китайських дослідників того часу, кожне домогосподарство платило певну кількість срібла з кожного вуха людини або домашньої худоби. При цьому при несплаті податку порушника могли в прямому сенсі слова позбавити вух. Правда, в якості розради такий нещасний звільнявся від оподаткування у майбутньому.

  до змісту ↑

  Незвичайний податок на світ

  Гвінейська республіка вважається не тільки однією з найбільш злиденних країн Західної Африки, але і всього світу. Тим не менш, її громадяни зобов’язані щорічно сплачувати податок за мир. І це при тому, що країна вже багато років не беруть участь в яких-небудь бойових діях. Так, кожен рік повнолітній гвінеєць, крім інших виплат, зобов’язаний сплачувати державі податок за мир у розмірі 17 євро, що для громадян цієї країни є досить відчутною сумою.

  до змісту ↑

  Плата за бороду

  Говорячи про самих незвичайних податки, звичайно ж, варто згадати і Росію. Так, всесвітньо відомий імператор Петро I після свого перебування в Європі за повернення на батьківщину (1705 рік) ввів податок на бороди. Щоправда, правитель видав цей указ більше не з метою поповнення казни, а для надання людям європейського вигляду. Петро вважав, що всі бородані, а в ті часи практично кожен російський чоловік носив пишну бороду, виглядають дикунами, і це потрібно неодмінно виправити. Кожному, хто сплачував такий незвичайний податок, давалася спеціальна мідна або ж срібна монета з гербовим орлом з одного боку, а з іншого із зображенням бороди. Без такого «бородового знака» ніхто не мав права носити навіть скромної рослинності на обличчі.

  Схожий податок був введений раніше в Англії в 1535 році королем Генріхом VIII. Монарх мав досить густу бороду і настільки любив її, що наказав усім підданим, які мають яку-небудь борідку, платити за неї плату. Правда, утримувався податок лише з вищих шарів суспільства і тільки з двотижневої бороди.

  до змісту ↑

  Незвичайний податок на гіпс

  Як відомо, Австрія вважається однією з найбільш популярних країн Європи серед любителів гірськолижного спорту та сноубордингу. При цьому кожен турист при в’їзді в державу, крім медичної страховки, зобов’язаний виплачувати податок за своє майбутнє лікування. Справа в тому, що щорічно в місцевих горах отримують переломи і травми різного ступеня тяжкості понад 150 000 іноземців, лікувати яких зобов’язані австрійські лікарі. Підрахувавши на яку суму обходиться подібне лікування, уряд постановив ввести новий податок з усіх приїжджих для оплати їх же майбутнього лікування.

  до змісту ↑

  Податок на капелюхи

  Це вельми незвичайне оподаткування було введено в період з 1784 по 1811 рік. Так, британський прем’єр-міністр Вільям Пітт Молодший вирішив поповнити державну скарбницю легким способом, враховуючи при цьому відповідний рівень доходу громадян. Передбачалося, що капелюхи або ж популярні в ті часи витончені казанки, як і інші елементи ділового костюма, носили в основному лише заможні люди. Бідняки зазвичай і зовсім обходилися без головних уборів. Так, кожен роздрібний торговець капелюхами був зобов’язаний придбати за 2 фунта (для Лондона) або ж за 5 шилінгів (для торгівлі в інших областях країни) спеціальну ліцензію. Але крім цього, такі незвичайні податки взымались і самих покупців, носили головні убори згодом. Якщо ж хто-небудь підробляв друк про сплату, то його чекала страта.

  до змісту ↑

  Оподаткування за колір очей

  У зв’язку з боротьбою за чистоту шлюбів у 18 столітті Башкирські влади ухвалили новий указ, згідно з яким люди з різним кольором очей повинні були сплачувати певну суму в казну. Так, корінні жителі з вугільно-чорними зіницями практично нічого не виплачували. Але от люди з зеленими, блакитними або сірими очима були зобов’язані регулярно віддавати відчутну суму зі своєї кишені. Найбільш тяжким цей тягар виявилося для альбіносів, яких у той час було дуже багато.

  до змісту ↑

  Податок на сонці

  Починаючи з 2000 року на території Балеарських островів діє досить незвичайний податок, який так і називається – оподаткування за сонце. Так, кожен приїжджий на Майорку, Ібіцу, Минорку або ж інший острів архіпелагу турист зобов’язаний сплачувати за 1 євро в день. Всі накопичені завдяки «сонячному» збору кошти йдуть виключно на відновлення екологічного балансу, очищення пляжів і моря від сміття, а також поліпшення самої туристичної інфраструктури. Принаймні, так стверджують місцеві влади. Варто зазначити, що ця частина бюджету островів не відчуває особливого недоліку в фінансах, так як щорічно сюди прилітають понад 2,5 мільйонів охочих відпочити.

  до змісту ↑

  Плата за тінь

  Починаючи з 1993 року у Венеції діє податок на тінь. Так, всі власники будівель і споруд, чия тінь падає на землі муніципалітету, зобов’язані платити за це податок. Дізнавшись про це, деякі бізнесмени демонтували козирки і різні навіси з фасадів, а інші так і донині продовжують поповнювати бюджет міста. Тут варто зазначити, що податок треба платити не тільки в сонячні, але навіть і в похмурі дні, а останні в цій частині Італії трапляються набагато частіше.

  Як бачите у світі, існує досить багато незвичайних податків і вельми дивних мит, які до цих сплачуються у багатьох країнах світу. І якщо ви сильно переживаєте від необхідності регулярно віддавати частину своєї заробітної плати державі, то періодично переглядайте цю статтю, яка ясно показує, що ваша ситуація далеко не така вже й обтяжлива, якою могла б здаватися.

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  9 серпня, 17:38
  Яка відповідальність за несплату податків передбачена законом?
  Відповідальність за несплату податків може бути покладена як фізична особа, так і підприємство. Неплатник може отримати досить серйозне покарання – від адміністративного штрафу до тюремного ув’язнення. Нормативно-правове регулювання Не сплачені податки – недоотримані кошти до державної скарбниці. Тому регулювання питання щодо своєчасного внесення грошей до бюджету здійснюється не одним законодавчим актом. У Росії заходи…

  27 липня 21:14
  Чи потрібно сплачувати податок з продажу акцій? Основи оподаткування громадян, які інвестують в акції
  Сплата податків з продажу акцій – питання, що враховують не всі початківці інвестори. Однак це дуже важливий аспект, що вимагає особливої уваги. Знаючи…

  20 травня 13:58
  Оподаткування матеріальної допомоги: що і коли повинні платити громадяни?
  Питання про те, як відбувається оподаткування матеріальної допомоги, виникає на підприємствах при нарахуванні платежів своїм співробітникам. Матеріальна допомога являє…
  18 травня 07:48
  Що таке офшори? Про те, як фірми уникають оподаткування
  Економіка будь-якої країни не обходиться без податків. Всі жителі держави, як юридичні особи, так і прості громадяни зобов’язані їх сплачувати. На їх підставі формуються…
  18 січня 12:25
  Як повернути податок з покупки квартири в 2017 році? Збір документів і звернення в податкову
  Якщо власник квартири має постійну зайнятість і регулярно вносить прибутковий податок, у нього є право повернути 13% вартості житлового об’єкта, придбаного раніше….
  8 серпня 21:26
  Популярні способи ухилення від податків в Європі та СНД
  Ухилення від податків є тяжким проступком. Варто відзначити, що саме податкові збори є важливою складовою економічної системи будь-якої держави. Але при цьому…