Відповідальність за несплату податків може бути покладена як фізична особа, так і підприємство.

Неплатник може отримати досить серйозне покарання – від адміністративного штрафу до тюремного ув’язнення.

Зміст:

 • Нормативно-правове регулювання
 • Чи можна зменшити або виключити відповідальність за несплату податків
 • до змісту ↑

  Нормативно-правове регулювання

  Не сплачені податки – недоотримані кошти до державної скарбниці. Тому регулювання питання щодо своєчасного внесення грошей до бюджету здійснюється не одним законодавчим актом.

  У Росії заходи відповідальності, застосовувані до неплатників податків, регулюються на трьох рівнях:

  • податковому;
  • адміністративне;
  • кримінальному.

  Податкове право відображає заходи, що застосовуються до неплатника, у вигляді штрафу. Зазвичай його розмір встановлюється в процентному відношенні до суми не внесеного платежу.

  Покладений штраф не звільняє платника від сплати основного боргу по податках. Тому доведеться погасити заборгованість і призначений штраф. Навіть застосована кримінальна відповідальність не є причиною неплатежу.

  Статті податкового кодексу визначають, що:

  • у разі неподання декларації доведеться заплатити штраф у розмірі від 5% розрахованого податку, але не менше 1 тис. руб.;
  • заниження або невірний розрахунок оподатковуваної бази призведе до отримання санкції у розмірі 20% від суми податку (відсоток буде збільшено до 40, якщо виявляться навмисні незаконні дії платника податків при розрахунку).

  На відміну від податкового законодавства адміністративне регулює питання тільки щодо своєчасності подання декларації. Якщо строк порушений, посадовій особі доведеться сплатити штраф до 500 руб.

  Положення кримінального права з оподаткування застосовуються, якщо виявлені крупні і особливо крупні сумі не заплачені податки. Такі заходи визнані не допустити повторного порушення закону.

  Відповідальність залежить від того, хто скоїв злочин: звичайний громадянин або посадова особа підприємства. В останньому випадку відповідальність суворіше. Крім штрафу до 500 тис. руб. можна отримати реальний термін ув’язнення до 3-х років.

  Слід зазначити, що кримінальне право визначає однаковий розмір штрафу, не залежно від статусу платника податків. Тобто фізичній особі також доведеться сплатити штраф до 300 тис. руб. або до 500 тис. руб. (залежить від суми збитку). Термін ув’язнення можливий до 2 років.

  до змісту ↑

  Чи можна зменшити або виключити відповідальність за несплату податків

  Не завжди податкове правопорушення здійснюється навмисно. Часто буває, що платник податків не розумів всю серйозність ситуації, пов’язаній з несплатою. Можна просто забути про подання декларації, наприклад, коли купив і продав машину на початку року без вигоди. Декларацію ж громадянин зобов’язаний представити, навіть якщо немає прибутку. Якщо цього не зробити, податкове порушення на обличчя.

  При визначенні покарання обов’язково враховуються навколишні фактори. Так, якщо ухилення від сплати відбулося з об’єктивних особистих причин, через погрози чи примусу, можна досягти зменшення покарання до 2-х разів.

  Деякі події зовсім дозволяють звільнити неплатника від відповідальності. До них відносять:

  • природні стихії (надзвичайна ситуація, природне лихо);
  • хвороба платника податків;
  • помилкові роз’яснення працівника податкового органу, що призвело до порушення.

  Рівень відповідальності встановлюється або постановою податкового органу або судом. В суд з позовом звертається зацікавлена сторона, найчастіше податковий орган. При винесенні покарання враховуються всі наявні обставини справи.

  Автор: Ніна Кірова

  Це вам буде цікаво

  27 липня 21:14
  Чи потрібно сплачувати податок з продажу акцій? Основи оподаткування громадян, які інвестують в акції
  Сплата податків з продажу акцій – питання, що враховують не всі початківці інвестори. Однак це дуже важливий аспект, що вимагає особливої уваги. Знаючи основні правила, якими відрізняється податок з продажу акцій, можна істотно знизити ці витрати. Податки, що сплачуються інвесторами: розмір та порядок сплати Інвестори, що здійснюють діяльність на ринку цінних паперів, повинні сплачувати податок у розмірі 13 відсотків. Торгуючи акціями, учасник біржі отримує прибуток, фактично…

  20 травня 13:58
  Оподаткування матеріальної допомоги: що і коли повинні платити громадяни?
  Питання про те, як відбувається оподаткування матеріальної допомоги, виникає на підприємствах при нарахуванні платежів своїм співробітникам. Матеріальна допомога являє…

  18 травня 07:48
  Що таке офшори? Про те, як фірми уникають оподаткування
  Економіка будь-якої країни не обходиться без податків. Всі жителі держави, як юридичні особи, так і прості громадяни зобов’язані їх сплачувати. На їх підставі формуються…
  18 січня 12:25
  Як повернути податок з покупки квартири в 2017 році? Збір документів і звернення в податкову
  Якщо власник квартири має постійну зайнятість і регулярно вносить прибутковий податок, у нього є право повернути 13% вартості житлового об’єкта, придбаного раніше….
  8 серпня 21:26
  Популярні способи ухилення від податків в Європі та СНД
  Ухилення від податків є тяжким проступком. Варто відзначити, що саме податкові збори є важливою складовою економічної системи будь-якої держави. Але при цьому…
  2 серпня 12:37
  15 найцікавіших фактів про податки. Чому так дивовижна історія оподаткування?
  Податки є найважливішою складовою економіки будь-якої країни, за рахунок яких і існує сама державна система. Звичайно, мало кому приємно віддавати…