Питання про те, як відбувається оподаткування матеріальної допомоги, виникає на підприємствах при нарахуванні платежів своїм співробітникам. Матеріальна допомога являє собою виплати працівникам організації при настанні якихось надзвичайних подій, які потребують непередбачених витрат (природні катаклізми, теракти, втрата близьких).

Матдопомога може здійснюватися на різних рівнях, а також мати різний характер. Наприклад, це може бути одноразова або постійна допомога, фінансова або речова. Щодо матеріальної допомоги можуть виникати такі види податків: на прибуток, на прибуток та єдиний податок.

Зміст:

 • Сплачується прибутковий податок?
 • Оподаткування матеріальної допомоги: коли і скільки платити?
 • до змісту ↑

  Сплачується прибутковий податок?

  Необхідність сплати цього виду збору виникає, якщо сума допомоги становить більше 4 тис. рублів за 12 місяців. Коли її розмір менше, прибутковий податок не стягується. Однак є деякі види матдопомоги, які повністю звільняються від будь-яких зборів. До них можна віднести:

  • виплати людині, який став жертвою теракту або людям, які втратили родича;
  • виплати громадянину, який став жертвою обставин, пов’язаних з надзвичайними подіями природного характеру;
  • виплату працівникові компанії або членам його сім’ї для оплати лікування;
  • матдопомога померлому працівнику підприємства або колишньому співробітнику, який був пенсіонером;
  • матдопомога близьким родичам померлого пенсіонера або співробітника підприємства.

  Що стосується другого пункту, то характер події повинен бути підтверджений документально. Для цього можна отримати відповідну виписку з МНС і відправити її на підприємство. Якщо матеріальна допомога спрямована на оплату медичних послуг, то роботодавець зобов’язаний за свій рахунок погасити частину податку, від якої звільняється людина.

  Нарешті, останні два пункти передбачають одноразову виплату. Крім цього, виплати можуть здійснюватися особам, які стали батьками. Сума покладається тільки протягом перших 12 місяців, а її розмір становить 50 тис. рублів. Якщо ж сума перевищує цей ліміт, то податок буде стягуватися.

  Зазначимо, що одноразова виплата не оподатковується. Сюди відноситься матеріальна допомога, яка видана на підставі одного наказу. Якщо ж розпоряджень про допомогу декілька, то обкладатися податком будуть усі виплати, крім першої.

  до змісту ↑

  Оподаткування матеріальної допомоги: коли і скільки платити?

  З виплатою матеріальної допомоги пов’язано безліч питань, особливо щодо сплати єдиного податку та податку на прибуток. У деяких ситуаціях ці види зборів потрібно сплатити при отриманні матеріальної допомоги, але тут є певні нюанси.

  Коли нараховується податок на прибуток, використовується формула. Вона полягає в тому, що базою оподаткування є отриманий дохід мінус витрати організації. Однак сума матеріальної допомоги при виконанні розрахунків не повинна враховуватися, про що йдеться в податковому законодавстві Росії. Що стосується єдиного податку, то тут застосовуються такі ж принципи.

  Незважаючи на це, при розрахунку витрат для зазначених вище податків беруться на облік виплати на забезпечення робочих функцій співробітників підприємства. Це означає, що платежі, які є матеріальною допомогою, можуть бути частиною витрат на оплату робітникам, а тому будуть використовуватися при нарахуванні податків. При цьому є певні умови. Щоб такі витрати можна було включити в загальну суму оплати трудової діяльності, вони повинні:

  • знаходиться в прямій залежності від заробітної плати та якості роботи;
  • бути закріплені в колективному договорі або контракті.

  Враховуючи вищесказане, можна зробити висновок, що оподаткування матеріальної допомоги – це досить складне питання, яке залежить не тільки від чинного законодавства, але і від правил підприємства.

  Автор: Ірина Кірова

  Це вам буде цікаво

  18 травня 07:48
  Що таке офшори? Про те, як фірми уникають оподаткування
  Економіка будь-якої країни не обходиться без податків. Всі жителі держави, як юридичні особи, так і прості громадяни зобов’язані їх сплачувати. На їх підставі формуються зарплатні виплати, соціальні пільги та пенсії. Закладається як регіональний, так і федеральний бюджет. Податкові виплати стоять на особливому обліку у держави. Але є так звані «сліпі» зони, де оподаткування взагалі немає або воно спрощене. Вони отримали навіть особливу назву, їх стали іменувати офшорними. Спробуємо…

  18 січня 12:25
  Як повернути податок з покупки квартири в 2017 році? Збір документів і звернення в податкову
  Якщо власник квартири має постійну зайнятість і регулярно вносить прибутковий податок, у нього є право повернути 13% вартості житлового об’єкта, придбаного раніше….

  8 серпня 21:26
  Популярні способи ухилення від податків в Європі та СНД
  Ухилення від податків є тяжким проступком. Варто відзначити, що саме податкові збори є важливою складовою економічної системи будь-якої держави. Але при цьому…
  2 серпня 12:37
  15 найцікавіших фактів про податки. Чому так дивовижна історія оподаткування?
  Податки є найважливішою складовою економіки будь-якої країни, за рахунок яких і існує сама державна система. Звичайно, мало кому приємно віддавати…
  25 червня 09:07
  Самі дивні і незвичайні податки у світі
  З виникненням перших у світі державних утворень, королівств, князівств і просто групових поселень, з’явилася така обтяжлива, але в той же час…
  9 серпня, 17:38
  Яка відповідальність за несплату податків передбачена законом?
  Відповідальність за несплату податків може бути покладена як фізична особа, так і підприємство. Неплатник може отримати досить серйозне покарання – від…