Здрастуйте! у цій статті ми розповімо про те, що таке демпінг і для чого він необхідний.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 • що таке демпінг і для чого він необхідний виробникам;
 • як боротися з демпінгом;
 • які компанії досягли хорошого результату завдяки демпінгу.

Що таке демпінг простими словами

Демпінг цін, в перекладі з англійської мови, означає скидати або звалювати.

Простими словами, поняття демпінгу – це простий збут товару за спеціально заниженою ціною, нижче ринкової вартості.

Часом фірми настільки опускають ціни, що працюють собі в збиток. демпінг потрібно виключно для конкурентної боротьби за ринок. Завдяки зниженню цін можна швидко збільшити товарообіг і отримати виручку.

Як правило, компанія знижує ціну на товар, тільки коли заходить на ринок і бажає залучити покупця. Такі новачки готові навіть спрацювати в мінус сьогодні, щоб отримати хороший дохід завтра.

Деякі компанії знижують ціни для того, щоб витіснити конкурента. Вся справа в тому, що не всі витримують гонки цін і просто йдуть з ринку, щоб не втрачати прибуток.

Якщо дивитися з боку споживача, то для нього демпінг ринку – це можливість заощадити власні кошти і купити товар за привабливою ціною.

Що стосується виробника, то штучне зниження цін заборонено на державному рівні. Всесвітня торгова організація веде жорсткий контроль над діяльністю всіх виробників, оскільки він може завдати великої шкоди економіці країни, залишивши багатьох громадян без роботи.

Основна мета демпінгу

Демпінгова ціна-це вимушений захід, завдяки якому фірма може або завоювати частину ринку, або вийти з кризи. У другому випадку це єдиний варіант отримання прибутку, щоб залишитися на плаву.

відзначимо основні цілі демпінгу, які досягаються за рахунок зниження цін на товари:

 1. завоювати свою нішу на ринку . Як вже говорили, коли новий виробник з’являється на ринку, зайняти свою нішу він може тільки шляхом зниження вартості на вироблену продукцію. Щоб люди активніше купували новинку, компанії рекламують продукцію у великих торгових центрах і за допомогою змі. Як тільки буде напрацьована база постійних клієнтів, ціни будуть поступово збільшені.
 2. » прикорм ” клієнта або внутрішній демпінг . Це спрямовано виключно на роздрібного покупця. Завдяки мінімальній ціні клієнт буде купувати продукцію і стане постійним покупцем. Якщо якість товару з плином часу не погіршиться, то покупець стане постійним. А також не варто забувати про відоме «сарафанне радіо». Покупці часто рекламують вигідно придбаний товар рідним і близьким.
 3. отримати серйозного клієнта . Це необхідно в тому випадку, якщо компанія вирішила укласти договір з великим торговим центром і поставляти товар за мінімальною вартістю. Запропонувавши занижену вартість, компанія виробник може виграти на обсязі, який буде реалізований через партнера.
 4. звільнення складу . Це актуально, коли весь склад забитий незатребуваною продукцією. Оскільки товар може зіпсуватися, компанія спеціально знижує вартість і швидко реалізує його. Можна на прилавку часом зустріти товар, до якого додається другий, в рамках акції, за зниженою ціною.

Види демпінгу

у сфері продажів прийнято розрізняти два види демпінгу:

 1. ціновий – це коли вартість продукції на внутрішньому ринку вище, ніж продукції, яка йде на експорт.
 2. вартісної-це коли організація займається продажем товарної продукції нижче собівартості.

Знижуючи вартість, компанії намагаються досягти різних цілей. Однак, необхідно брати до уваги, що зниження вартості на товар – це вимушений захід і якщо використовувати її постійно, то ваш бізнес піде в мінус.

крім перерахованих видів, можна виділити:

 1. постійний – це особлива стратегія демпінгу, коли здійснюється постійна реалізація продукції за собівартістю. Як правило, таке зниження використовується для продажу супутнього товару.
 2. взаємний – це зустрічний продаж товару за аналогічною, зниженою ціною, як у конкурента. Як правило, такий демпінг йде між різними країнами, з метою завоювання ринку. Розрахунок тільки на те, хто перший здасться і покине ринок.
 3. зворотний – це коли вартість товару на внутрішньому ринку трохи менше, ніж вартість на експорт. Як правило, такий спосіб зниження цін спостерігається в країнах, які займаються постачанням електроенергії. Також зниження ціни може бути викликане коливанням валюти.
 4. навмисний – зниження вартості продукції тільки для витіснення з ринку свого конкурента. При цьому компанія переслідує тільки одну мету-стати монополістом на ринку. Однак тут є невеликий мінус, оскільки даний вид не довговічний і на зміну одному конкуренту може завжди прийти інший. Компанія, яка вже завоювала ринок, не зможе знову опуститися в ціні і працювати собі в збиток.
 5. спорадичний – це коли вартість товару знижується тільки для того, щоб швидко його реалізувати. Така потреба виникає, коли з’являються надлишки на складах. Але також товар можуть продати за зниженою вартістю в тому випадку, якщо він залежався на складі і покупець не бажає купувати його за встановленою вартістю.

Однак є компанії, які постійно знижують вартість виробленої продукції і залучають клієнтів. Але завдяки чому вони отримують свій дохід? насправді все просто і вони економлять на якості товару.

Причини демпінгу у кожної компанії свої. Єдине, що повинні робити компанії – це вести суворий облік і робити все для отримання прибутку.

зниження ціни для участі в аукціоні.

Цю форму демпінгу необхідно виділити окремо. Як правило, державний орган влаштовує електронні торги тільки з однією метою – отримати найбільш вигідну пропозицію. На практиці перемагає той виробник, який запропонує мінімальну ціну за свій товар.

Не секрет, що багато постачальників, щоб здобути перемогу, часом опускають ціну нижче собівартості. Після перемоги, робота виявляється невиконаною або надана неналежної якості.

Щоб цього не сталося, на державному рівні прийнятий 44 фз, який визначає способи боротьби з демпінгом і встановлює покарання, для виробника, який порушив закон і спеціально знизив ціну на свою продукцію. Всі виробники, які беруть участь в аукціоні, проходять жорстку перевірку.

Наслідки демпінгу

Варто брати до уваги, що проблеми демпінгу вкрай плачевні. Особливо це відноситься до країни, яка виступає імпортером. Саме там виробники починають страждати найбільше через дешеву продукцію, яка надходить на ринок. В результаті цього місцеві виробники отримують колосальні матеріальні втрати.

А також не варто забувати, що ціновий демпінг негативно позначається на рівні зростання економічних показників. Як правило, це можна виявити на тому ринку, де постачальники спеціально знижують цінову політику, з метою захоплення ринку.

Якщо це увійде в звичку, то може постраждати не тільки одна взята галузь, а й весь регіональний ринок, який займається виробництвом однотипної продукції.

Плюси і мінуси демпінгу

Розглянемо переваги і недоліки зниження вартості на товари, з метою завоювання ринку.

плюси:

 1. поява і розвиток на ринку нового товару, який раніше не був нікому знайомий;
 2. залучення нових клієнтів;
 3. демпінг не має на увазі додаткових ресурсів, а значить, їх можна направити на просування продукції;
 4. демпінг не потребує додаткового фінансування.

мінуси:

 1. в результаті зниження цінової політики знижується прибутковість;
 2. професійне співтовариство не знаходиться на стороні компаній, які грають цінами;
 3. деякі клієнти можуть відмовитися від товару за низькою вартістю. Для багатьох ціна характеризує якість.

Як боротися з демпінгом

Варто ще раз відзначити, що демпінг конкурентів – це вимушений захід, яким компанії користуються виключно в екстреній ситуації. Але що робити, коли ви знаходитесь по інший бік барикади?Виникає цілком закономірне питання, як боротися зі зниженням вартості на товарну продукцію і захищатися від демпінгу?

стратегії боротьби з демпінгом:

 1. очікування.

Ви, звичайно, можете не повірити, але найпростіше, що ви можете зробити – це просто чекати. Варто розуміти, що якщо на ринок зайшов новий виробник, який не налагодив належним чином виробничий процес, то знижуючи ціну, він просто повільно риє собі яму.

Тому просто спостерігайте за ним осторонь і чекайте, коли він розориться. У цей момент ви не тільки повернетеся на ринок і зможете отримувати свій прибуток, але і дешево купити приміщення банкрута і його обладнання.

Завдяки новому обладнанню, купленому за копійки, ви зможете збільшити обсяги свого виробництва. Однак, перш ніж купувати обладнання і площі у колишнього конкурента, варто добре прорахувати фінансові можливості.

 1. подружитися з конкурентом.

Насправді вам не потрібно бути кращим другом, своєму конкуренту. Дана стратегія необхідна для того, щоб тримати на ринку рівну цінову політику. Завдяки цьому компанії зможуть отримати свій прибуток і залишитися на плаву.

Звичайно, всі договірні відносини обговорюються тільки в усній формі і не підтверджені ніякими документами. Але, тим не менш ця схема добре працює.

 1. підняти ціну.

Деякі виробники з жахом думають про підвищення ціни. В такому випадку є великий ризик втратити постійного клієнта.

Але можна подивитися на це з іншого боку. Завдяки збільшенню ціни є можливість перейти в новий сегмент, від “новачка» до “професіонала” і підвищити свій середній чек.

Звичайно, потрібно змінити упаковку, ввести новинку, добре розрекламувати новий товар і можливо поліпшити якість продукції.

 1. пакетна пропозиція.

Звичайно, це більшою мірою підходить для сфери послуг, де швидко можна умовити клієнта придбати додаткові послуги за привабливою ціною. Що стосується продукції, то тут можна запропонувати безкоштовну доставку, безвідсоткову розстрочку або оплату за товар по карті.

Варто відзначити, що безвідсоткова розстрочка – це відмінний хід, який дозволяє збільшити обсяги продажів і вийти на бажану прибутковість.

 1. покинути ринок.

Це останній і самий незвичайний варіант, який підходить в тому випадку, якщо на ринку з’явилися конкуренти, які пропонують аналогічну продукцію за мінімальною ціною. Щоб не працювати собі в збиток і не вести тривалу війну зі своїми конкурентами, простіше піти в інший бізнес.

На цей крок зважитися вкрай складно, але часом це єдиний вихід, інакше є ризик втратити все, що було напрацьовано роками.

Кілька прикладів компаній, які вийшли на ринок таким способом

Якщо уважно вивчити історію країни, то можна побачити кілька прикладів демпінгу, коли компанії виходили на ринок тільки завдяки зниженню вартості.

серед таких компаній варто виділити:

 1. sony.

Що гойдається всім відомої компанії sony, то вона з’явилася на ринку в 1970 році. Перший прибуток з’явився виключно завдяки тому, що компанія на експорт випускала телевізори на 40 відсотків дорожче, ніж вони коштували на японському ринку.

Але уряд країни швидко це помітив, змусив компанію відповідати за свої дії і виправляти порушення.

Але в такій ситуації компанія вчинила просто геніально. Вони взяли і відкрили виробництво телевізорів на території сша і перестали робити поставки з японії. У штатах вони стали випускати нові моделі, вартість яких була, звичайно ж, вище.

У такій ситуації влада нічого не могла вдіяти, оскільки компанія все зробила правильно, не порушуючи закону. Виходить, sony завдяки простій політиці демпінгу, змогла виграти і зміцнити свої позиції на американському ринку.

По сьогоднішній день компанія займає хороші позиції, і становить серйозну конкуренцію іншим виробникам.

 1. nissan.

Всім відома компанія, що займається випуском автомобілів, теж кілька років тому була помічена в демпінгу. Все почалося з того, що виробник просто прийняв рішення перенести виробництво транспортних засобів в європейські країни.

Завдяки цьому скоротилися витрати, і компанія прийняла рішення пропонувати машини за зниженими цінами. Але таке зниження цін швидко було помічено з боку держави. Однак, тривалі судові розгляди призвели до того, що всі звинувачення з компанії були зняті.