Материнський капітал — форма державної підтримки сімей з дітьми. Більшість отримали витрачають гроші на поліпшення житлових умов. Але є й інші напрями використання коштів, які вибирають самі громадяни. Деякі з них бажають отримати додатковий прибуток у вигляді відсотків від вкладів у фінансових установах. Реально покласти материнський капітал під відсотки в банк, дізнаємося далі.

Зміст:

 • Державна програма
 • Нові пропозиції законодавців
 • Що змінилося
 • Які умови використання
 • до змісту ↑

  Державна програма

  Поняття «материнський капітал» з’явилося порівняно недавно. Трохи більше десяти років діє програма допомоги батькам і дітям. Одного разу, після народження другої або наступної дитини сім’я отримує чималі кошти. На початку запровадження сертифікатів сума по ньому становила 250 тисяч рублів, зараз — 453 тисячі рублів.

  У провінції на такі гроші можна купити квартиру. За статистикою більшість власників сертифікатів саме так і роблять. За весь час дії програми на покращення житлових умов подали заявки понад 90% всіх власників сертифікатів. Але так було до змін у законодавстві, які стосуються цільового використання коштів і механізму перерахування.

  Для того, щоб скористатися перевагами програми, потрібно відповідати наступним вимогам:

 • На сертифікат мають право сім’ї, в яких народився другий (третій, четвертий і т. д.) дитина.
 • Обов’язково російське громадянство матері. При цьому громадянство батька може бути яким завгодно.
 • Громадянство матері не має значення, коли батько є усиновлювачем дітей (двох і більше). В цьому випадку у батька має бути російське громадянство.
 • Те ж саме, тільки у разі смерті або втрати матір’ю батьківських прав.
 • Діти за законом також мають право на материнський капітал, якщо вони залишилися без батьків і їх вік не перевищує 23 роки.
 • Як видно з перерахованих умов, материнський капітал тільки за назвою має відношення до матері. Насправді ці кошти видаються на всю сім’ю і витрачаються в інтересах всіх її членів. Щодо категорій громадян, що претендують на участь у програмі держпідтримки сімей, які мають 2 і більше дітей, не відбулося жодних змін.

  до змісту ↑

  Нові пропозиції законодавців

  Порівняно з 2007 роком, коли тільки почала діяти програма, відбулося багато змін. Але майже всі вони торкнулися термінів і механізму виплат. Хоча більшість з тих, хто готується до отримання сертифіката, хвилює цільове використання коштів. А саме: чи можна маткапитал покласти під відсотки в банк?

  Ініціативна група по просуванню саме цієї пропозиції вже не раз виступала в Держдумі. Законопроект кілька разів розглядався в Уряді РФ. Його метою було узаконення такого способу використання материнського капіталу, при якому щомісяця можна отримувати дивіденди. У проекті таким способом можна було користуватися до моменту, поки дитині не виповниться 18 років.

  Обґрунтовувалося це пропозицію тим, що не всім потрібно покращувати житлові умови або витрачати гроші на навчання. А ось деяка сума, отримання якої не позначиться на розмірі маткапитала в цілому, не завадить. Але, на жаль, така ініціатива не знайшла підтримки, і законопроект був відхилений.

  Насправді дозвіл з 2018 року щомісяця виділяти нужденним сім’ям деяку суму з маткапитала зменшує її. А кошти, покладені під відсотки, дозволили б користуватися тільки дивідендами. Але це позитивна сторона, законопроект не був затверджений з наступних причин:

  • Законом передбачено цільове використання маткапитала. У випадку ж з отриманням грошей із відсотків буде неможливо простежити, куди були витрачені гроші.
  • Кошти материнського капіталу можна переводити. Але, якщо отримувати щомісяця якусь суму, то вона, швидше за все, буде виплачена готівкою.
  • Немає гарантій збереження коштів протягом тривалого часу в банку.

  Є ще одна причина, яка не озвучується. Можливо, держава не готова до подібної акції, внаслідок якої довелося б перерахувати на банківські рахунки одержувачам сертифіката чималі суми.

  до змісту ↑

  Що змінилося

  Але деякі зміни, пов’язані з виплатою маткапитала, все-таки торкнулися цієї програми. Перерахуємо деякі з них:

 • Президент своїм рішенням продовжила дію державної підтримки сім’ям, які мають 2 і більше дітей до кінця 2021 року.
 • Розширилося цільове використання маткапитала. Список потреб, на які родина може витратити кошти, збільшився за рахунок можливості оплати дитячих дошкільних закладів (дитсадків). Зробити це буде можливо після досягнення дитиною 2-річного віку.
 • З 2018 року Пенсійний фонд буде приймати заявки від сімей, які потребують соціальної підтримки. Після розгляду документів таким сім’ям щомісяця перераховуватися певна сума на рахунок.
 • До недавнього часу розгляд заявки на цільове витрачання коштів тривало близько місяця. Зараз виплата відбувається за 10 робочих днів. Тобто терміни скоротилися в 3 рази.
 • Скоротився список документів для придбання ліків та послуг на кошти сертифіката.
 • Зміна документа при реєстрації права власності на нерухомість (з 2016 року видається не Свідоцтво, а виписка з ЕГРН) спровокувало зміни до необхідної документації при поліпшенні житлових умов. Тепер надається виписка з ЕГРН (Єдиного державного реєстру нерухомості).
 • Це не настільки істотні зміни, що передбачалися. Але і вони значно полегшили можливість отримання коштів за сертифікатом. Зараз готуються нові законопроекти, які будуть спрямовані на щомісячну виплату по іпотеці. В даний час можливі тільки два варіанти. Можна внести початковий внесок за рахунок коштів материнського капіталу або погасити взяті зобов’язання.

  до змісту ↑

  Які умови використання

  В даний час існує кілька варіантів використання коштів, отриманих за допомогою сертифіката. Всі вони закріплені законом:

 • На поліпшення житла. Це найпоширеніший спосіб розпорядитися грошима. Розташовуючи такою сумою можна, в залежності від регіону, внести початковий внесок або оплатити покупку цілої квартири. Також дозволяється купувати іншу нерухомість: земельні ділянки, будинки, використовувати гроші на будівництво житла.
 • Оплата навчання (будь-кого з дітей). Таке використання можливо тільки по досягненні дитиною 3-річного віку.
 • Накопичувальна пенсія. Таким чином може скористатися коштами тільки мати.
 • Використання коштів на потреби дитини-інваліда. Кошти повинні піти на його соціальну адаптацію або придбання різних товарів для нього. Дитина, яка потребує допомоги, не обов’язково той, після народження якого був отриманий сертифікат.
 • Переведення коштів як і раніше не представляється можливим. Державні закони спрямовані на реальну допомогу родині і дітям. Простежити використання готівки представляється скрутним. Тому безготівкове цільове використання залишається поки єдиним можливим варіантом для сімей.

  Це вам буде цікаво

  12 квітня 16:25
  Соціальні пільги пенсіонерам по старості в 2018 році
  У малозахищених верств населення завжди є можливість скористатися матеріальною підтримкою, припустимо, пільгами по сплаті частини певних податків. Соціальні пільги пенсіонерам у поточному році залишаться такими ж, як і раніше: вони можуть надаватися у формі матеріальної допомоги, можуть бути субсидією або адресною допомогою. Далі – останні новини з розглядуваної нами теми. Хто може їх отримати? Виплата пенсійних допомог здійснюється по таким критеріям, як: …

  11 квітня 15:36
  Які документи потрібні для отримання материнського капіталу в 2018 році
  У минулому році президент продовжив дію державної соціальної програми. Мова йде про так званий материнський капітал. А точніше — отримання спеціальних…

  9 квітня 15:41
  Соціальні виплати для малозабезпечених у 2018 році
  Можливість забезпечувати своїх рідних є далеко не у кожної людини, що має робоче місце. Тому органи держвлади і надають фінансову підтримку всім, хто в…
  20 травня 13:58
  Оподаткування матеріальної допомоги: що і коли повинні платити громадяни?
  Питання про те, як відбувається оподаткування матеріальної допомоги, виникає на підприємствах при нарахуванні платежів своїм співробітникам. Матеріальна допомога являє…
  3 травня, 21:37
  Як направити материнський капітал в рахунок іпотеки? Покрокова інструкція
  Кожен позичальник мріє достроково розрахуватися з кредитором, тим більше у випадках довгострокових позик під заставу нерухомості. В деяких випадках можна…
  11 лютого 09:37
  Як іпотека оформляється з материнським капіталом? Докладні кроки і юридичні тонкощі угоди
  Зараз багато сімей мають на руках сертифікат на материнський капітал і бажають використовувати його для придбання житла за допомогою іпотечного кредиту. Держава допускає…