Ви прийшли у супермаркет за одним лише хлібом і сіллю, а придбали до всього цього ще і крем для засмаги, новеньку футболку, три гелю для душу і гарний ножик для видалення серцевини груші (вже другий за останні півроку). Так як же так виходить, що ви просто спускаєте багато грошей і купуєте далеко не самі потрібні товари? Насправді вас до цього самим хитрим чином примушують продавці, використовуючи для цього прості прийоми. А щоб дізнатися про всіх рекламних хитрощах магазинів, читайте далі.

Зміст:

 • Гра в лабіринти
 • Хитрощі з цінниками
 • Стратегічна розкладка
 • Привабливі пропозиції
 • Оманливе розслаблення
 • Як обійти рекламні виверти магазинів? Практичні рекомендації
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Гра в лабіринти

  Якщо вам коли-небудь доводилося загубитися серед прилавків супермаркету, то можете бути впевнені, що це аж ніяк не було випадковістю. Так, фахівці з торгових центрів спеціально створюють заплутану планування і навіть розташовують ескалатори, які їдуть до нижніх і верхніх поверхах, на протилежних кінцях всього будинку, щоб ви побільше ходили повз товарів. З цих же причин всі банкомати, платіжні термінали, вбиральні та інші необхідні точки розташовуються в тупиках, щоб ви під час тривалих пошуків звертали увагу на привабливі пропозиції, що зустрічаються по шляху.

  Ще один хитрий трюк – це особлива розмітка на підлозі магазину. Так, ви йдете по красивим стрілках і в результаті не шукаєте, де можна б скоротити шлях. З-за цього ви потрапляєте в ті відділи, куди зовсім не збиралися йти спочатку, помічаєте там безліч цікавих дріб’язкових товарів і купуєте їх. Якщо ж магазин не володіє великими площами, то вам неодмінно влаштують якийсь квест-бродилку, регулярно міняючи місцями звичні вам товари і переставляючи їх на нові позиції, щоб ви якомога довше бродили повз прилавки.

  Також слід згадати ще про одну підступну прийому магазинів, яка також використовується в казино і різних гральних закладах. Так, у більшості супермаркетів ви не знайдете вікон і годин. Це спеціально робиться для того, щоб ви забули про поточному часу і ходили по магазину до тих пір, поки дійсно не втомитеся і захочете вийти.

  до змісту ↑

  Хитрощі з цінниками

  Вважаєте, що вас вже точно не підштовхне до купівлі цінник на товар, де разом 100 рублів виставлено 99,9? Однак дослідження демонструють, що настільки примітивна штука, яка називається «ефектом лівої цифри» діє майже безвідмовно. Так, в одному з таких експериментів дослідники пропонували учасникам придбати одну з двох абсолютно однакових авторучок: одна з них мала цінник $2.00, а друга — $3.99. Цікаво, що 43% учасників придбали більш дорогу.

  І це аж ніяк не єдиний такий спосіб маніпуляції покупцями. Психологам вдалося встановити, що чим далі один від одного розташовані початкова ціна та її знижка, тим більше сприймається різниця між ними, а отже, підвищується спокуса купити річ. При цьому наголошується і додатковий ефект дисконту, тобто підвищення цінності речі у ваших очах. Приміром, якщо светр коштував 3 000 рублів, а зараз його ціна дорівнює всього 1 500 (якщо вірити барвистому ціннику), то ви, швидше за все, купите його, адже як можна відмовитися від такої «вигідної» пропозиції?

  до змісту ↑

  Стратегічна розкладка

  Зазвичай на рівні очей людини приблизно середнього зросту виставляються найбільш дорогі товари (або ж ті, що потрібно швидше продати). Речі преміум-класу часто ставлять на верхніх полицях, так як покупці, що можуть собі їх дозволити, – це зазвичай забезпечені чоловіки, які часто відрізняються високим зростом. Найбільш вигідні покупки розташовані десь в самому низу, тому що покупці не люблять нахилятися або можуть страждати від проблем зі своїм зором.

  Також товари різної цінової категорії можуть бути розставлені упереміш. Так, ви б придбали упаковку вівсянки за 100 рублів, але вона здається якось непристойно на тлі дешевої презентабельною коробочки за 420. В результаті цього ви впевнено берете упаковку, що варто все 420 рублів, щоб відчути себе забезпеченою людиною, який може собі дозволити якісні продукти.

  до змісту ↑

  Привабливі пропозиції

  «Купіть 3 пар нових кросівок за ціною всього лише двох» або ж «десять білих майок тільки за 2000 рублів». Подібні пропозиції можна зустріти досить часто, але не задавалися ви питанням – а навіщо вам стільки? Навряд чи велика ймовірність того, що ви збираєтеся ховатися в якомусь підпілля найближчі роки. Зазвичай люди накупають речей, які їм не потрібні, лише тому, що пропозиції виглядають надзвичайно привабливими.

  Ще один популярний варіант зібрати з вас кругленьку суму – це по-особливому згрупувати. Так, вам може бути не потрібен пральний порошок, але якщо до нього гарною стрічкою примотати ополіскувач і написати великими літерами У подарунок!«, то багато людей це обов’язково куплять. І тільки при уважному порівнянні ціни ви помітите, що просто заплатили за обидва товару, а не за один лише пральний порошок.

  Справедливості заради варто відзначити, що подібні пропозиції можуть дійсно бути чесним і вигідними, але тут знову ж таки необхідно уважно розглянути ціни окремих товарів. Також не слід звертати особливої уваги і на розмір упаковки. Якщо ви, наприклад, купуєте 100 грам чаю у великій кольоровій коробці, то це ще зовсім не означає, що в інший пачці меншого розміру цього ж продукту буде менше. А адже багато людей підсвідомо «ведуться» на подібні виверти магазинів і продавців.

  до змісту ↑

  Оманливе розслаблення

  В будь-якому більш-менш великому магазині для вас обов’язково включать приємну розслаблюючу музику, щоб вам було приємно, комфортно і хотілося залишитися в торговій точці довше. Іноді в центрі великих приміщень можуть стояти стільці або дивани, щоб ви могли відпочити від покупок і оглядітися по сторонах, де знову можете помітити що-небудь цікаве. У деяких випадках вам навіть можуть запропонувати безкоштовну їжу або напої, але найчастіше така продукція подається у вигляді бонусу за символічною ціною.

  З цією ж метою прямо перед вами можуть бути розставлені привабливі копченості або апетитна свіжа випічка, манлива до себе своїм спокусливим ароматом. І навіть якщо вам стоїчно вдалося перенести всі ці випробування і не купити нічого зайвого, то остання перевірка вас чекає прямо біля каси.

  Так, поки ви стоїте в черзі покупців, прямо перед вами строкатими розкладені рядами всілякі жувальні гумки, шоколадні батончики, батарейки, сірники, кава, цукерки. І багато хто після виснажливого шопінгу незмінно нагороджують себе чим-небудь з цього багатого арсеналу «дуже потрібних товарів. Звичайно, така турбота про покупців заслуговує похвали, однак не варто занадто розслаблятися і потурати імпульсивних покупок, що вам намагаються нав’язати.

  до змісту ↑

  Як обійти рекламні виверти магазинів? Практичні рекомендації

  • Важливо розуміти, що магазин – це, насамперед, місце для конкретної закупівлі товарів, а не заклад для відпочинку і розслаблення. Мабуть, найбільш ефективною рекомендацією тут буде попереднє складання чіткого списку товарів і продуктів, що вам потрібно купити, і неухильне слідування цим переліком. В крайньому випадку можна хоча б тримати в своєму розумі суму, за межі якої вам ні в якому разі не можна виходити. Тут вам сильно допоможе правильно складений особистий бюджет, докладніше про яку можна дізнатися тут.
  • Також при можливості намагайтеся не брати з собою в магазин дітей. Так, були проведені спеціальні дослідження, згідно з якими через спільного походу з дитиною або декількома дітьми в магазин батьки витрачали приблизно на 29% більше, ніж запланували спочатку. Якщо ви віддаєте перевагу відправлятися за покупками всією сім’єю, то краще заздалегідь виділити, наприклад, 5-10% від всієї суми на додаткові витрати. Цікаво, що все це справедливо і для вашого партнера з єдиною різницею в тому, що в останньому випадку ваші витрати підвищуються приблизно на 19%. Тобто в ідеалі до походу в магазин варто ставитися як діловій поїздці, інакше зайвих витрат не уникнути.
  • Багато психологи рекомендують розплачуватися виключно готівкою. Так як коли ви самі віддаєте свої гроші і наочно все це бачите, то в такому випадку вам складніше розлучатися з фінансами. Якщо цей нехитрий прийом діє і у вашому випадку, то користуйтеся ним.
  • Ще корисно брати з собою відразу обмежену суму і заздалегідь встановлювати максимальні ліміти, які будуть працювати як обмежувач, відразу привчаючи вас до фінансової дисципліни.
  • Намагайтеся не вистачати наостанок біля каси різні дрібниці, ціна на які біля стійки з касовим апаратом часто буває навіть вище, ніж на ті ж товари в глибині торгового залу. Саме така поведінка є запорукою розумних витрат.
  • І звичайно ж, перед кожним походом в магазин особливо за продуктами харчування гарненько підкріпіться будинку, щоб розігрався апетит не провокував вас на зайві витрати і імпульсивні покупки.

  до змісту ↑

  Висновок

  Такими виявилися найбільш ефективні прийоми магазинів і продавців, що змушують вас витрачати більше. Намагайтеся відразу помічати подібні моменти, не піддаватися на провокації і дотримуватися рекомендацій, описаних в цій статті. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  12 листопада 22:48
  Що таке девальвація простими словами? Причини, наслідки та рекомендації до дії
  Більшість громадян вважає за краще не вникати у всі хитросплетіння економічної політики своєї країни. Однак поточне положення держави як раз і залежить в першу чергу від стабільної економіки. А щоб всі ті події, що постійно відбуваються з національною валютою, стали раптом жорстоким потрясінням, як раз і необхідно розібратися в низці певних термінів (а зокрема з тим, що таке девальвація) і зрозуміти, що ж потрібно робити в конкретному положенні. Що таке…

  12 листопада 20:51
  Що таке дефолт простими словами? Всі різновиди, плюси і мінуси цього явища
  Про дефолт свого часу говорилося так багато і емоційно, що межі даного терміна сильно розмилися і стерлися. Зазвичай в суспільній свідомості це явище…

  6 листопада 17:01
  Боротьба з інфляцією: найбільш ефективні методи захисту вашого капіталу
  Якщо ви зберігати всі свої заощадження в якийсь скарбничці або ще краще в скляній банці, як робили це раніше, то досконало навчитеся того, як можна…
  4 листопада 20:28
  Що таке інфляція простими словами? Історія явища і його причини
  Сьогодні термін «інфляція» є одним з найбільш часто вживаних економічних понять. Це слово використовують не тільки фінансові експерти, воно часто зустрічається…
  3 листопада 10:39
  Чому у нас такий низький рівень життя населення? Причини бідності і їх рішення
  Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому в багатьох країнах СНД такий низький рівень життя населення? У чому, власне, криються причини бідності і матеріального…
  1 листопада 09:14
  Головні ознаки фінансових проблем в майбутньому. Яке рішення потрібно зробити вже зараз?
  На жаль, серйозні фінансові проблеми можуть виникнути у кожної людини причому в найнесподіваніший для цього час. І навіть якщо ви є відповідальним і…