Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому в багатьох країнах СНД такий низький рівень життя населення? У чому, власне, криються причини бідності та матеріального неблагополуччя громадян? Адже в світі можна знайти чимало прикладів країн, які куди більш обділені ресурсами, але їх громадяни чомусь живуть набагато краще. Невже у всьому винні одні лише влада, держава, а змінити нічого не можна? Давайте ж спробуємо розібратися в цій темі детальніше.

Зміст:

 • Основні різновиди причин бідності
 • Зовнішні фактори
 • Внутрішні фактори
 • Практичні рекомендації
 • Бездумна трата грошей
 • Прихильність до активних способів отримання доходу
 • Упереджене ставлення до фінансових структур
 • Страх перед інвестуванням
 • Бажання підвищувати доходи тільки одним способом
 • Невірне ставлення до накопичень
 • Поспішні витрати
 • Висновки
 • до змісту ↑

  Основні різновиди причин бідності

  Передусім тут треба виділити дві основні категорії причин бідності, кожна з яких має свої відмітні особливості.

  до змісту ↑

  Зовнішні фактори

  Як правило, до цієї категорії належать такі причини, на які сама людина вплинути не може. Сюди можна віднесли наступне:

  • політика країни вашого проживання;
  • рівні цін на різні продукти і товари;
  • наявність і кількість робочих місць;
  • розміри заробітної плати, пенсії, різних соціальних виплат;
  • вартість комунальних послуг, життєво необхідних речей та ін.

  до змісту ↑

  Внутрішні фактори

  До даної категорії відносяться вже ті причини, які залежать безпосередньо від самих людей. Причому в даному випадку усунути їх здатні самі громадяни.

  Звісно, можна скільки завгодно аналізувати зовнішні чинники, проте значно вплинути на них буде вкрай важко. Куди розумніше буде зосередити увагу на внутрішніх чинниках, які знаходяться в зоні відповідальності самих громадян.

  до змісту ↑

  Практичні рекомендації

  Якщо узагальнити всі підвладні нам чинники, то головна причина бідності полягає в дуже низькому рівні фінансової грамотності, тобто невміння і незнання того, як грамотно розпоряджатися своїми доходами для побудови забезпеченого майбутнього. При цьому орієнтованість на інші життєві принципи в сукупності з не надто сприятливими зовнішніми факторами якраз і призводять до досить низького рівня життя.

  Все це можна тезисно виразити в наступних причинах.

  до змісту ↑

  Бездумна трата грошей

  Багато людей заробляють мало, але при цьому намагаються витрачати якомога більше, часто влізаючи у борги, які не в змозі вчасно виплачувати.

  В цей же час в більш процвітаючих країнах все йде трохи інакше – люди заробляють більше, але витрачати намагаються якомога менше.

  до змісту ↑

  Прихильність до активних способів отримання доходу

  Фінансово грамотні люди добре обізнані про необхідність придбання активів, створення джерел пасивного доходу і заняттям інвестиціями в цілому протягом усього життя. Наприклад, у західних країнах активно працюють страхові, пенсійні, накопичувальні, а також інвестиційні фонди, до яких місцеві громадяни давно звикли і добре в них розбираються, постійно інвестуючи свої кошти.

  При цьому в країнах СНД подібні організації стали з’являтися лише з недавнього часу. Причому багато людей ставляться до них з великим скепсисом і недовірою, вважаючи за краще сподіватися на давно знайому систему державної пенсії.

  до змісту ↑

  Упереджене ставлення до фінансових структур

  Багато людей традиційно вважають банки та інші фінансові установи злом, до якого слід вдаватися лише в разі крайньої необхідності, що теж сприяє низькому рівню життя населення. Але в більш розвинених країнах банківські структури є практично першим фінансовим радником кожної сім’ї, не кажучи вже про те, що іноземні громадяни намагаються використовувати всі банківські можливості по максимуму і собі на благо.

  до змісту ↑

  Страх перед інвестуванням

  На жаль, більшість жителів пострадянського простору не тільки відчуває недовіру до всього, що пов’язано з вкладенням грошей, але і навіть панічний страх. Зазвичай це аргументується страхом потрапити на шахраїв або чергову фінансову піраміду.

  Насправді причина криється знову у фінансовій неграмотність і небажання вивчати тему особистих фінансів. Так, на заході багато сімей мають свій інвестиційний портфель з декількох активів. Найчастіше це акції компаній, накопичувальні фонди, нерухомість та ін А в США чимало підлітків вчаться торгувати на різних міжнародних біржах вже з 14-16 років, формувати пасивний дохід від своїх вкладень, валютних спекуляцій та операцій з цінними паперами.

  до змісту ↑

  Бажання підвищувати доходи тільки одним способом

  Оскільки багато громадян СНД мало що знають про побудову джерел пасивного доходу, то бачать тільки один варіант збільшення своїх статків – більше працювати. Звичайно, це допомагає, і чим більше ви витрачаєте своїх сил і часу, тим більше зростають ваші заробітки. Однак у розвинених державах громадяни мислять інакше. Там люди теж наполегливо і відповідально працюють, але при цьому роблять основний акцент своїх зусиль не тільки на активне, але і на пасивному доході.

  Таким чином виходить, що до зрілих років людина вже фінансово незалежний і добре забезпечений засобами. У вітчизняних реаліях набагато частіше трапляються ситуації, коли людина похилого віку всі дні безперервно пропадає на роботі, щоби достатньо заробляти, сподіваючись у майбутньому на підвищену пенсію від держави.

  до змісту ↑

  Невірне ставлення до накопичень

  Якщо ж хто-небудь з наших співгромадян намагається формувати накопичувальний капітал, а таких не більше 34% від усього населення, то найчастіше він зберігається вдома. Причому зазвичай не в іноземній валюті або в дорогоцінних металах, а в державних грошах. Лише окремі люди довіряють свої заощадження банкам. При цьому інвестиціями в інші, більш доходні активи займаються лише дуже небагато навіть на рівні аматорів. Природно, таке ставлення до грошей не сприяє їх примноженню, а низький рівень життя населення не підвищується.

  до змісту ↑

  Поспішні витрати

  На жаль, дуже часто багато наших співвітчизників у перший же день зарплати витрачають більшу її частину. На противагу цьому в більш розвинених країнах громадяни в першу чергу відкладають частину від заробленого, що при врахуванні своїх витрат, доходів і грамотному ставленні до грошей зробити не так вже й складно. Тут варто згадати, що планування сімейного бюджету, вдумлива економія, як і сам облік витрат, повинні стати обов’язковою звичкою для кожної родини, інакше досягти фінансової незалежності буде вкрай важко.

  до змісту ↑

  Висновки

  В якості висновку слід зазначити, що всі ці обставини поряд з багатьма зовнішніми чинниками якраз і формують досить низький рівень життя населення країн СНД. Як бачите, багато в чому все це залежить від самих громадян, а не тільки від уряду держави. Навряд чи в найближчому майбутньому варто розраховувати на те, що у вітчизняних школах та Вишах будуть приділяти належну увагу фінансовій грамотності громадян, тому слід брати справу в свої руки і починати займатися самоосвітою – особливо в грошовій сфері, адже з закінченням інституту навчання за життя аж ніяк не закінчується. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  1 листопада 09:14
  Головні ознаки фінансових проблем в майбутньому. Яке рішення потрібно зробити вже зараз?
  На жаль, серйозні фінансові проблеми можуть виникнути у кожної людини причому в найнесподіваніший для цього час. І навіть якщо ви є відповідальним і грамотним щодо ваших фінансів, то і в такому випадку уникнути грошового кризи вдається далеко не завжди. Однак не варто дуже хвилюватися. Експерти в сфері грошових питань виділяють ряд основних ознак, знаючи про яких ви вчасно і досить успішно можете не тільки передбачати, але і з успіхом вирішити більшість ваших…

  14 серпня 21:31
  Огляд програми «Домашня бухгалтерія». Незамінний помічник для ведення обліку особистих фінансів
  Кожна доросла людина рано чи пізно починає замислюватися про ефективне розпорядженні своїми коштами, створення нагромаджень і раціональної економії. І тут…

  7 червня 17:22
  Історія євро: з чого все починалося
  Євро – одна з головних валют світу. Вона є грошовою одиницею 19-ти країн, а в 9-ти другою національною валютою. За минулий рік євро стало володіти…
  30 травня 10:02
  Історія долара: докладно про купюрах і їх номіналах
  Американський долар – одна з найбільш відомих, стабільних і впливових сучасних валют. Її відрізняє не тільки надзвичайна поширеність в усьому світі, але і…
  16 травня 15:30
  Що робити, якщо у вас вимагають гроші?
  Вимагання грошей – злочин, який суворо карається законом, тому всім треба знати, що робити і куди звертатися, якщо вимагають гроші або інші…
  28 квітня 09:23
  Як відкладати гроші без шкоди сімейному бюджету: поради фахівців
  При будь-економічної ситуації в країні тема особистих заощаджень не втрачає своєї актуальності. Економісти радять не брати грошей у борг у банку на придбання великих…