У минулому році президент продовжив дію державної соціальної програми. Мова йде про так званий материнський капітал. А точніше — отримання спеціальних сертифікатів сім’ями, які мають двох і більше дітей. Незважаючи на те, що така держпідтримка існує вже більше 10 років, не всі знають, які документи для оформлення материнського капіталу потрібні.

Зміст:

 • Державна підтримка сімей
 • Документи на сертифікат
 • Хто має право на сертифікат
 • Місце подання заяви
 • до змісту ↑

  Державна підтримка сімей

  За час існування державної програми мало що змінилося, крім суми коштів, що виділяються сім’ям. Вона майже подвоїлася, оскільки щорічно кошти за маткапиталу проходять індексацію.

  Якщо на початку 2007 року материнський капітал становив 250 тисяч рублів, то в 2018 році він 453 026 рублів. Рішення про видачу або відмову приймає держава в особі свого позабюджетного фонду. Пенсійний фонд РФ не тільки перевіряє перелік документів, але по настанню терміну — перераховує гроші.

  Федеральний закон N 256-ФЗ «ПРО додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей», редакція від 07.03.2018:

  Ваш браузер не підтримує фрейми

  Скачати Федеральний закон N 256-ФЗ «ПРО додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей», редакція від 07.03.2018 (.pdf)

  Якщо простежити, як розпоряджалися сім’ї материнським капіталом протягом періоду з 2007 по 2018 рік, то виявиться, що головною метою є допомога держави в покращенні житлових умов. Оскільки гроші за цією програмою не видаються на руки, є можливість вести статистику, куди витрачалися кошти.

  Пенсійний фонд за заявою батьків направляв 92% виділених державою грошей на сертифікати з маткапиталу на поліпшення житла. Таким чином розпорядилися своїми засобами близько 5 мільйонів сімей. Це немаленька цифра, яка зростає з кожним роком. Плюс ті, хто вирішив витратити гроші на освіту і накопичувальну пенсію.

  до змісту ↑

  Документи на сертифікат

  Відразу обмовимося, що, незважаючи на назву, материнський капітал видається всієї сім’ї, а не тільки матері. Ця державна підтримка була спрямована на збільшення народжуваності в країні, тому вона не може бути видана сім’ям з однією дитиною або просто для підтримки молодої сім’ї.

  Є певні обмеження і Пенсійний фонд розглядає не тільки кожне надійшла заява, але і документи, що додаються. Вони потрібні для того, щоб підтвердити статус вашої родини.

  Необхідні папери, які потрібно зібрати:

 • Заяву. Його необхідно написати на бланку, який вам видадуть в місцевому відділенні ПФ Росії або за зразком, виданим там же. Заяву за шаблоном можна відправити через офіційний сайт Пенсійного фонду. Документи в електронному вигляді так подати не вдасться, тому візит завдати все ж доведеться.
 • Посвідчення особи. Документи на сертифікат оформляються найчастіше на паспорт матері. Заява від батька приймаються у зв’язку зі смертю матері, позбавленням її батьківських прав та вчиненого щодо дітей умисного злочину. У разі відсутності у дітей батьків, документи приймаються також усиновителів або самих дітей до настання 23-річчя.
 • Свідоцтва про народження. Оскільки оформлення відбувається тільки після народження двох чи більше дітей, то і документи потрібні на кожну дитину.
 • Якщо отримувати сертифікат планують усиновителі, то потрібні копії та оригінал рішення суду про усиновлення дітей (або дитини). При отриманні сертифіката самими дітьми знадобиться рішення суду про позбавлення батьківських прав, довідки про смерть або інші папери, які зафіксують право на отримання.
 • Обов’язково підтвердити громадянство дитини, якщо один з подружжя — іноземець. Це можна зробити у місцевому відділенні ФМС (Федеральної міграційної служби РФ). Громадянство визначається за законом «Про громадянство РФ» 2002 року. Згідно йому, отримання громадянства залежить тільки від усної заяви батька або матері дитини. Таким чином, діти можуть мати російське громадянство навіть тоді, коли його батьки — іноземці.
 • Завантажити бланк заяви про видачу державного сертифікату на материнський капітал (.doc)

  Всі документи подаються в копіях, оригінали потрібно мати при собі, щоб їх перевірив фахівець. Працівник Пенсійного фонду реєструє заяву і отримані документи. Заяві присвоюється номер, за яким можна перевірити статус документа. Хоча, як правило, за документами видно, чи має право родина на отримання державної підтримки.

  до змісту ↑

  Хто має право на сертифікат

  Не всі сім’ї, які мають двох і більше дітей, можуть стати учасниками програми. Сертифікат видається «на другу дитину», але є винятки. Подивимося, хто має право на державну підтримку:

 • Російське громадянство матері. Незважаючи на те, що дитина може бути громадянином Росії, це не робить сім’ю автоматично власниками сертифікату. Якщо мати не має громадянства РФ, то сім’я не може претендувати на маткапитал.
 •  Батько дитини, який має в паспорті відмітку про громадянство — «Росія», якщо він один є усиновлювачем двох і більше дітей.
 • Батько дитини, незалежно від громадянства, якщо мати втратила свої права щодо дітей або померла, що також необхідно підтвердити за допомогою паперів.
 • Самі діти, права батьків щодо яких були припинені. Або ті, хто залишився без батька і матері в результаті їх смерті. Єдиною умовою отримання сертифікату, при дотриманні всіх умов, є вік. Він не повинен перевищувати 23 років.
 • Як видно з вимог, що згідно із законом не тільки матері мають право на отримання цього сертифікату. Щоб підтвердити або спростувати інформацію щодо права отримання маткапитала, можна скористатися офіційним сайтом ПФ РФ або зв’язатися з фахівцем фонду по телефону.

  до змісту ↑

  Місце подання заяви

  Є кілька варіантів подачі заяви:

 • Через відділення Пенсійного фонду. Це найпоширеніша і звична форма звернення. Вона викликає критику в свою адресу тільки з-за черг і втрати часу. Тому на сайті регіональних ПФ РФ з’явилася функція попереднього запису на прийом. Записавшись на зручний для вас час, ви зможете пройти без черги.
 • Офіційний сайт Пенсійного Фонду. Заява тут можна подати в електронному вигляді, що дуже зручно. Але нанести візит до фахівця, щоб пред’явити документи, все ж доведеться. Для зручності можна завчасно записатися на прийом саме тут, на сайті.
 • МФЦ (Багатофункціональний центр) або їх бренд «Мої документи». Це державні установи, які безоплатно надають посередницькі послуги між громадянами і державними, а також муніципальними установами. Особливо часто це стосується оформлення документів. Заява на маткапитал можна подати в МФЦ. Незважаючи на те, що тут практично відсутні черги, можна підстрахуватися і записатися на прийом через сайт МФЦ. Великим плюсом центрів є їх режим роботи у зручний час і універсальність фахівців. Робота ведеться за принципом «одного вікна», що виключає можливість ходіння в пошуках потрібного кабінету.
 • Пошта. В особливих випадках заява та копії документів можна надіслати рекомендованим листом поштою.
 • Через деякий час після розгляду документів співробітник приймає рішення про відповідність із законом ваших домагань. Повідомлення, а також термін видачі коштів зазначається протягом місяця після подання заяви.

  Це вам буде цікаво

  9 квітня 15:41
  Соціальні виплати для малозабезпечених у 2018 році
  Можливість забезпечувати своїх рідних є далеко не у кожної людини, що має робоче місце. Тому органи держвлади і надають фінансову підтримку всім, хто цього потребує. Важливо лише знати, в яких випадках у Вас є право звернутися за нею. Сьогодні ми з Вами поговоримо про те, які соціальні виплати малозабезпеченим передбачає російське законодавство. Види матеріальної допомоги для малозабезпечених Джерело витрат на виплати для малозабезпечених громадян в поточному році – це…

  20 травня 13:58
  Оподаткування матеріальної допомоги: що і коли повинні платити громадяни?
  Питання про те, як відбувається оподаткування матеріальної допомоги, виникає на підприємствах при нарахуванні платежів своїм співробітникам. Матеріальна допомога являє…

  3 травня, 21:37
  Як направити материнський капітал в рахунок іпотеки? Покрокова інструкція
  Кожен позичальник мріє достроково розрахуватися з кредитором, тим більше у випадках довгострокових позик під заставу нерухомості. В деяких випадках можна…
  11 лютого 09:37
  Як іпотека оформляється з материнським капіталом? Докладні кроки і юридичні тонкощі угоди
  Зараз багато сімей мають на руках сертифікат на материнський капітал і бажають використовувати його для придбання житла за допомогою іпотечного кредиту. Держава допускає…
  19 серпня 09:31
  Які пільги та допомога надаються біженцям в Росії?
  Біженці – це особлива категорія громадян. Сьогодні ми з Вами розглянемо допомогу і пільги біженцям в Росії: хто може на них претендувати, які особливості проведення…
  14 серпня 10:14
  Які пільги покладені учасникам бойових дій у Чечні?
  Час, коли в Чечні відбувалися військові дії, було не самим простим для нашої держави і росіян. Якраз з цієї причини ті, хто служив в цій «гарячій» точці,…