Цікавило вас коли-небудь питання про те, як правильно збирати гроші? Здавалося б, що тут може бути складного, адже потрібно просто регулярно відкладати частину зароблених коштів, і рано чи пізно потрібна сума накопичиться сама собою. Але створювати власні накопичення пробують багато людей, але, на жаль, успіху в цьому удавано простому справі досягають лише одиниці. Можливо, є певні правила і рекомендації, дотримуючись яких цілком реально створити достатній сукупний капітал? А щоб дізнатися відповідь на це хвилююче питання, читайте текст далі.

Зміст:

 • Визначаємо мету
 • Часові рамки
 • Розраховуємо накопичувальну суму
 • Розставляння пріоритетів, схема розподілу фінансів
 • Практичні поради по накопиченню грошей
 • Облік доходів і витрат
 • Не використовуйте кредитних карт
 • Створюйте накопичувальні вклади і примножуйте ваші кошти
 • Звичка відкладати гроші
 • Розумна економія
 • до змісту ↑

  Визначаємо мету

  Перш за все, вам слід чітко визначитися з тим, для чого ви збираєте гроші. Можете не сумніватися, що рано чи пізно у вас будуть виникати запитання на кшталт «навіщо мені терпіти зайві витрати?», «для чого проявляти терпіння?» і «чому б не придбати ту красиву шубу, адже накопичено вже достатньо коштів?». Якщо у вас немає певної мети накопичення, то незабаром ви або просто припиніть відкладати гроші, або купіть якусь річ, без якої цілком можна було і обійтися.

  У той же час, якщо ви поставите собі мету накопичити до наступного відпустки достатньо фінансів, щоб дійсно добре відпочити, то бажання витрачати тільки що відкладені гроші значно ослабне. Не варто збирати на «всякий випадок» або на «чорний день». Це занадто абстрактні пріоритети. Ставте конкретну мету. Наприклад, назбирати 5 000$, щоб у випадку якихось непередбачених обставин у вас був час вирішити поточні проблеми за допомогою грошових запасів. Або накопичити на новий автомобіль 10 000$, так як на старому їздити практично неможливо.

  до змісту ↑

  Часові рамки

  Давайте повернемось до прикладу про те, як правильно накопичити гроші на новий автомобіль. Погодьтеся, якщо ви поставите собі мету відкладати при будь-якій можливості лише стільки грошей, скільки у вас виходить, то сам процес накопичення потрібної суми може розтягнутися на багато років. При цьому, звичайно ж, необхідно враховувати свої можливості і не надто обмежувати себе в необхідних витратах. Але, як ви вже знаєте, потрібно ставити конкретну мету. Це ж стосується і тимчасових рамок. Розрахуйте, яка кількість часу ви зможете накопичити потрібну суму на покупку машини. Так, якщо для цього вам знадобиться відкладати по 20% свого щомісячного доходу протягом двох років, то чітко дотримуйтеся цієї мети. Якщо ж не встановити чіткі рамки часу, те, швидше за все, у вас просто не вистачить сил і терпіння на накопичення потрібного капіталу.

  до змісту ↑

  Розраховуємо накопичувальну суму

  При цьому варто детальніше зупинитися на розрахунку конкретної накопичувальної суми. Припустимо, ви вирішили назбирати 1000$ на новий ноутбук. Наскільки багато коштів ви зможете відкладати щомісяця, не зменшуючи витрати на необхідні продукти харчування, оплату житла і іншого? Якщо ви впевнені, що зможете без зайвих витрат і особливого збитку для себе виділяти по 250$ раз в 30 днів, то так і робіть (для накопичення знадобиться 4 місяці). Якщо ж це для вас занадто багато, то розрахуйте розмір тієї накопичувальної суми, яку точно зможете відкладати. Так, якщо це буде 100 доларів, то до накопичення на ноутбук вам буде потрібно вже 10 місяців. Головне – це чітко визначити розмір необхідного капіталу і регулярно його відкладати.

  до змісту ↑

  Розставляння пріоритетів, схема розподілу фінансів

  Також обов’язково варто зазначити, що у будь-якої людини, а особливо у сім’ї, обов’язково повинен бути свій план по поводженню з доходами і чітке поняття про те, як правильно збирати гроші. Адже потрібно думати не лише про короткострокових цілях, але і про майбутнє, в тому числі і ваших дітей. У цьому вам чудово допоможе схема розподілу заощаджень. Виглядає вона приблизно наступним чином.

 • Обов’язкові витрати (їжа, оплата житла, одяг).
 • Непередбачені витрати (термінові поїздки куди-небудь, ремонт вийшла з ладу побутової техніки).
 • Екстрений запас (ваш накопичувальний капітал на рішення непередбачених проблем).
 • Медичні витрати (оплата медичної страховки, відвідування лікарів, ліки).
 • Освіта дітей (накопичення грошей для оплати престижного навчання в майбутньому).
 • Інші проекти (інвестиції, придбання яких-небудь благ).
 • Це загальна картина того, куди слід відкладати кошти, і як потрібно розставляти пріоритети (1 пункт – найголовніший). Можете відкоригувати її на свій розсуд і вже більш раціонально розпоряджатися своїми доходами.

  до змісту ↑

  Практичні поради по накопиченню грошей

  Отже, як же правильно збирати гроші? Далі ви дізнаєтеся про найбільш ефективні способи і рекомендаціях.

  до змісту ↑

  Облік доходів і витрат

  Вам вже відома схема розподілу ваших накопичень, а, можливо, ви вже використовуєте її багато років. Але при цьому важливо знати не тільки про те, куди йдуть гроші, але і в якій кількості ви їх витрачаєте. Саме тому потрібно вести облік доходів і витрат.

  Постійно фіксуйте всі свої витрати. Можете почати з того, щоб приносити з собою чек після кожного походу в магазин. Таким чином, ви незабаром самі здивуєтеся, скільки далеко не самих потрібних покупок ви робите, і зможете вже більш ретельно відслідковувати свої витрати, а також раціональніше розпоряджатися фінансами. А при такому підході у вас завжди будуть вільні кошти, які можна буде використовувати для накопичень.

  до змісту ↑

  Не використовуйте кредитних карт

  Можливо, ви здивувалися такій рекомендації, але на те, щоб її дотримуватися, є дві важливі причини.

 • Кредитна картка дає вам можливість практично миттєво отримати потрібну суму грошей на будь-які витрати. А розумне розпорядження своїми фінансами передбачає, що від будь-яких боргів потрібно повністю відмовитися. Краще потерпіти певний час до накопичення потрібної суми, ніж потім переплачувати відсотки по кредиту.
 • Існує цікавий психологічний прийом. Коли ви розраховуєтесь готівкою, ви чітко бачите і розумієте, що гроші йдуть. У той же час розрахунок пластиковою карткою, може, й більш зручний, але при цьому не дає такого реального відчуття витрати коштів, як оплата готівкою. В результаті ви витрачаєте більше. Постарайтеся також носити в гаманці строго обмежену суму, щоб не було зайвого спокуси витратити гроші.
 • до змісту ↑

  Створюйте накопичувальні вклади і примножуйте ваші кошти

  Пам’ятаєте приклад про те, як правильно збирати гроші на хороший відпустку, який був наведений на початку статті? Припустимо, що для накопичення потрібної суми вам потрібен рік. Так навіщо зберігати свої заощадження вдома під подушкою, якщо можна змусити ці гроші працювати? У багатьох банках є послуга накопичувального депозиту, або так звана «скарбничка». Суть в тому, що ви додаєте кожен місяць на такий рахунок певну суму, а в кінці року ще й отримуєте фіксований відсоток прибутковості. Так навіщо ж втрачати таку можливість? Адже навіть 5-7% річних від банківського вкладу виявляться нітрохи не зайвими.

  До того ж, коли ваші накопичення постійно знаходяться перед вами, то ви легко можете піддатися спокусі їх витратити. А коли гроші лежать на банківському депозиті (або беруть участь в іншому інвестиційному проекті), то витратити їх на непотрібні витрати буде вже складніше. Але не женіться за високими відсотками прибутковості. Якщо ви не маєте досвіду в інвестуванні, то починайте строго з консервативних проектів, що приносять не більше 10-20% в рік від ваших вкладень (банківські депозити, інвестиційні Фонди, пенсійні фонди, страхові компанії).

  до змісту ↑

  Звичка відкладати гроші

  Можливо, найголовнішим фактором успіху в тому, як правильно збирати гроші, є корисна звичка регулярно відкладати кошти. Навіть якщо ви зараз ні в чому не потребуєте, обов’язково привчіть себе відкладати гроші. Почніть хоча б з 1-2% від вашого щомісячного доходу і поступово підвищуйте цю цифру до 10-20%. Ці гроші також можна вкладати у різні інвестиційні проекти, які в майбутньому можуть приносити вам відчутний пасивний дохід.

  до змісту ↑

  Розумна економія

  Якщо під час перебуванні на робочому місці ви звикли перекушувати в найближчої закусочної, то краще готуйте собі обіди вдома самостійно. Це буде набагато дешевше і корисніше для вашого здоров’я.

  Постарайтеся також позбавитися від шкідливих звичок, якщо такі, звичайно, у вас є. Адже якщо підрахувати, скільки коштів іде за рік на різні сигарети і спиртні напої, то одна лише економія цієї суми може стати головним стимулом для позбавлення від подібних витрат.

  Більше пересуватися пішки. Так, якщо до робочого місця вам потрібно пройти кілька кілометрів, то краще вийти раніше і бадьорим кроком дійти до роботи самому, ніж переплачувати за проїзд на транспорті. До того ж це буде непоганий зарядкою для вашого серця.

  Тепер вам відомо, як правильно збирати гроші і для чого це потрібно. Обов’язково застосуйте вищеперелічені рекомендації на практиці, і ваші фінансові цілі стануть досягатися набагато легше і простіше, ніж ви могли б подумати. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  18 квітня 15:18
  Для чого потрібно вести облік доходів і витрат і як правильно це робити?
  Чи виникала у вас ситуація, коли фінансові запаси закінчилися, а до наступної зарплати чекати ще довго? На жаль, так відбувається з багатьма людьми, які неуважно ставляться до ведення обліку доходів і витрат. Як відомо, гроші люблять рахунок і для того, щоб вам їх завжди і на все вистачало, потрібно навчитися правильно поводитися з фінансами. Уявіть, що вам підвищили зарплату рівно в три рази, але якщо ви і раніше не могли грамотно розпорядитися невеликою сумою, то і в даному…

  16 квітня 15:48
  10 головних фінансових помилок. Як не можна поводитися з грошима?
  Чи знаєте ви, що кожна друга людина в світі щоденно здійснює одну або навіть декілька фінансових помилок, внаслідок яких сильно страждає його фінансове…

  5 квітня 11:34
  7 найшкідливіших звичок бідних людей, від яких потрібно позбутися в першу чергу
  Ви коли-небудь замислювалися про звички бідних людей і про те, чому деякі з нас без особливих труднощів домагаються успіху і благополуччя, коли інші все життя…
  3 березня 10:32
  Що тягне за собою несплату комунальних послуг?
  Значне підвищення цін на комунальні послуги призводить до того, що багато громадян виявляються не в силах регулярно здійснювати платежі. Тому росіяни часто…
  27 лютого 16:10
  5 простих кроків до поліпшення матеріального становища при маленькому доході
  Фінансове добробут людини, сім’ї залежить не лише від суми місячного заробітку. Не менш важливо, скільки грошей ви витрачаєте, що в підсумку залишається, якщо звичайно…
  12 лютого 18:30
  12 найбільш дивовижних фактів про гроші. Чому так цікава історія фінансів?
  Чи знаєте ви, що 2-3 тисячі років тому в якості перших грошей люди використовували звичайні морські черепашки, пір’я птахів, сушену рибу, чай, какао-боби і навіть сіль? Як…