Форма державної підтримки у вигляді сертифіката на отримання материнського капіталу стала дуже популярна в Росії. За десять із невеликим років він збільшився майже вдвічі, а тому став реальною допомогою багато сімей, де двоє і більше дітей. Переважна їх кількість витрачає гроші на поліпшення житлових умов. Витрачають материнський капітал на пенсію мами поки небагато. Можливо, тому що мало хто знає, як це зробити.

Зміст:

 • Причини, за якими гроші перераховують на пенсію матері
 • Як це працює
 • Як перевести материнський капітал на рахунок майбутньої пенсії матері
 • Які документи, куди звертатися
 • до змісту ↑

  Причини, за якими гроші перераховують на пенсію матері

  Відомо, що материнський капітал не можна перевести в готівку. Можна отримати невелику частину суми «живими» грошима. Але це швидше виняток, ніж правило. За напрямами цільового використання ведеться державна статистика. Завдяки їй ми знаємо, що з 5 мільйонів сімей, які повністю витратили кошти сертифіката, більше 90 відсотків поліпшили житлові умови.

  З отримали сертифікат тільки 4 тисячі подали документи та заяву на перерахування на накопичувальну пенсію матері. Причини, які штовхнули їх на цей крок, наступні:

 • Одержання гідної пенсії навіть за відсутності стажу роботи. Наприклад, у багатодітних родинах, де мати, найчастіше, не має можливості працювати.
 • Можливість впливати на розмір своєї пенсії.
 • Накопичувальна частина пенсії матері не пропаде навіть у разі смерті матері. Вона передається у спадок. Умовою правонаступництва накопичувальної частини є смерть до призначення трудової пенсії. Простіше кажучи, отримання грошей можливе тільки у разі, коли накопичувальна частина не витрачалася зовсім.
 • Надається можливість отримати одноразову виплату. Що це означає? Згідно із законом, це нововведення дозволяє отримати гроші, не лише щомісячно протягом життя, але і за один раз. Така можливість є не у всіх, а лише — певних категорій населення, насамперед інвалідів.
 • Накопичувальна пенсія може виплачуватися терміновими платежами (щомісячно, визначеними сумами).
 • За рахунок інвестування коштів материнського капіталу, спрямованих на формування накопичувальної частини, з плином часу зростає накопичувальна частина пенсії.
 • Можливо індексування накопичувальної частини.
 • Якщо члени сім’ї передумають або утворюється інша нагальна проблема, яку можна вирішити за рахунок коштів материнського капіталу, є можливість змінити використання сертифіката. Для повернення коштів достатньо написати заяву до Пенсійного фонду РФ (ПФ РФ).

  до змісту ↑

  Як це працює

  Постараємося з’ясувати, наскільки вигідно вкладати кошти материнського капіталу в майбутню пенсію? Потрібно врахувати, що не всім, отримав сертифікат потрібно покращувати житлові умови або направляти гроші на навчання дітей. Кошти можна направити в ПФР. Це можуть бути всі засоби маткапитала або тільки його частина.

  Після пенсійної реформи в 2002 році майбутня пенсія росіян стала формуватися з трьох частин:

  • базовою;
  • страховий;
  • накопичувальної.

  Розмір пенсії став багато в чому залежати від того, скільки внесків надійшло на особовий рахунок майбутнього пенсіонера. Накопичувальна частина може зберігатись у Пенсійному фонді і недержавному пенсійному фонді (НПФ). Пенсіонер може розпоряджатися цією частиною набагато вільніше. А ось страхову частину пенсії не можна переадресувати недержавний фонд.

  Накопичувальна частина пенсії може бути збільшена за рахунок материнського капіталу. Порахуємо, наскільки вона може додатися. В якості вихідних цифр візьмемо наступні:

  • вкладення в накопичувальну частину пенсії частки материнського капіталу в 200 тис. рублів;
  • вихід на пенсію матері належить через 11 років;
  • припустимо, що прибутковість недержавного фонду, обраного матір’ю — 8%.

  Зробивши розрахунки, додаючи щороку 8 відсотків від вкладень в накопичувальну частину, отримуємо через 11 років суму, що перевищує первісну більш, ніж в 2 рази — 466 327, 5 рублів. Зауважимо, що ці цифри більші суми материнського капіталу на сьогоднішній день. Якщо при такому вкладенні (200 тисяч рублів) до пенсії буде 20 років, то на рахунку буде майже мільйон (932 тисячі рублів).

  Після виходу на пенсію можна буде зробити вибір на користь термінових виплат (виплата рівними частками за певний період часу). Якщо заява складена на 5 років, то щомісячна доплата до пенсії складе 7772,1 рублів на місяць (466 327,5 : 60 місяців (5 років) = 7772,1).

  Всі пенсійні накопичення, які утворюються на рахунку, мати може перевести в будь-який інший фонд. Зробити це можна до досягнення пенсійного віку, 55 років, шляхом заповнення заяви. Переводити гроші можна не частіше одного разу на рік.

  до змісту ↑

  Як перевести материнський капітал на рахунок майбутньої пенсії матері

  Якщо в сім’ї немає житлових та інших проблем, то вибір вкладення коштів найчастіше не такий вже простий. Головним аргументом на користь оформлення материнського капіталу на пенсію матері може стати наступний. Оскільки маткапитал вже 3 роки не індексується, перерахування на пенсію могли б захистити його від повного знецінення. Вище наводилися розрахунки, як він може збільшитися, не рахуючи можливостей інвестування.

  Перерахувати кошти в 2018 році можна тільки після того, як дитині виповниться 3 роки. Після того як настане цей вік, мати дитини повинна направити заяву у відділення Пенсійного фонду за місцем проживання. Якщо обставини зміняться, то можна передумати і написати заяву.

  Накопичувальна частина — це кошти, якими може розпоряджатися сам пенсіонер наступним чином:

 • Одноразова виплата. Тобто всі гроші виплачуються одним разом тільки в тому випадку, якщо вони складають не більше 5 % страхової частини пенсії.
 • Термінова виплата. Це видача певних сум щомісяця протягом певного часового відрізка ( 10 років і більше), обраного самим заявником. Всі кошти, що знаходяться на рахунку, поділяються на рівні щомісячні платежі. Особливістю термінової виплати є можливість спадкування тієї частини, яка ще не виплачено.
 • Як звичайна пенсія. Вся сума виплачується з часу виходу на пенсію довічно.
 • Тим, хто має сертифікат, потрібно пам’ятати про те, що у них є право впливати на формування пенсії (накопичувальної її частини). Для того, щоб мати можливість правильно вкласти кошти, можна перевірити прибутковість того чи іншого фонду за допомогою інтернету. У разі, коли ви не впевнені в надійності страховика, то згідно із законом міняєте його без втрати доходу.

  Якщо мама вже на пенсії, то вона отримує тільки кошти, переказані на рахунок накопичувальної пенсії без можливого доходу. У всьому іншому вона має право розпоряджатися грошима тими ж способами.

  до змісту ↑

  Які документи, куди звертатися

  Оформити документи можна 3 способами:

 • У відділенні Пенсійного фонду. Заява заповнюється на спеціальному бланку і разом з іншими документами передається співробітникові ПФ РФ. У ньому зазвичай вказуються особисті дані матері і дитини (після народження якого з’явилося право на материнський капітал), напрямок, по якому потрібно перерахувати гроші і сума.
 • В електронному вигляді подати заяву можна через офіційний сайт Пенсійного фонду або Держпослуги. Слід мати на увазі, що нанести візит в офіс ПФ РФ все-таки доведеться. Зазначені в анкеті дані слід підтвердити за допомогою документів (надаються не лише копії, але і оригінали). Для того, щоб заощадити час, можна заздалегідь записатися на прийом через сайт ПФ РФ (спеціальна функція).
 • МФЦ (багатофункціональний центр). Надає такі ж можливості для подачі документів. Багато воліють оформляти папери саме так, через спрощеної процедури за принципом «одного вікна». Заява та перевірені фахівцем документи обробляються і передаються до Пенсійного фонду, через який дається офіційна відповідь.
 • Пакет документів містить:

  • паспорт;
  • сертифікат та копія;
  • зелене свідоцтво пенсійного страхування, де вказано номер особового рахунку;
  • заяву.

  Завантажити бланк заяви про розпорядження коштами (частини коштів) материнського (сімейного) капіталу (.rtf)

  Раніше документи розглядалися протягом місяця, потім — місяць на перерахування. Тепер терміни перерахування значно (в 3 рази) скорочені і складають 10 днів. У загальній складності розгляд і перерахування грошей не будуть перевищувати півтора місяця.

  Це вам буде цікаво

  26 квітня 19:03
  Допомога по безробіттю в 2018 році: розмір і порядок оформлення
  Згідно зі статистичними даними, понад 65% росіян не мають офіційних робочих місць, або працюють неофіційно. З них лише 17% мають статус офіційних безробітних. 55% від усіх пройшли реєстрацію в органах ЦЗН є жінками у віці від 31 до 50-ти років. Щоб знизити напругу, що виникла, Уряд прийняв рішення виплатити всім безробітним допомогу по безробіттю. Далі ми поговоримо про те, який його розмір та порядок оформлення. Але спочатку скажемо декілька слів про те, що…

  24 квітня 15:06
  Як отримати 25 тисяч з материнського капіталу в 2018 році?
  У 2018 році не будуть, як раніше в інші роки, проводити виплати розміром 25 тисяч з материнського капіталу. Але в цьому році вступила альтернативна ініціатива від…

  21 квітня 19:38
  Підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам у 2018 році
  З 1-го січня 2018-го року почали поетапно індексувати пенсії. Змінам піддалися трудові пенсії непрацюючих громадян, а також соціальні страхові пенсії. …
  19 квітня 14:57
  Як отримати допомогу на поховання в 2018 році?
  У нашій країні багато осіб пенсійного віку відкладають гроші на власний похорон. Процедура не з дешевих: потрібно оплата ділянки, ритуальних…
  16 квітня 15:01
  Які посібники покладені матерям-одиначкам в 2018 році?
  Різко подорожчала життя, складна економічна ситуація призвели до того, що російські громадяни почали турбуватися про своє майбутнє. Найбільше така ситуація…
  15 квітня 17:26
  Коли буде компенсація за вкладами 1991 року в 2018 році
  Фінансова криза і знецінення грошових засобів у часи СРСР призвели до того, що багато вкладників залишилися без своїх особистих заощаджень і накопичень. Складна…