При оформленні будь-якого кредитного продукту громадянин зобов’язується повернути отриману на руки суму разом з нарахованими відсотками. І банки, і мікрофінансові організації, що встановлюють певні ставки, які залежать від типу продукту. Відсотки по позиці стандартно зазначаються МФО у вигляді щоденної ставки, при цьому в договорі завжди прописується річний відсоток.

Зміст:

 • Регулювання ставок Центральним Банком
 • Як проходить нарахування відсотків за позикою?
 • Відсотки за короткостроковим кредитом
 • Ставки за довгостроковими позиками
 • до змісту ↑

  Регулювання ставок Центральним Банком

  Раніше мікрофінансові організації не були обмежені в частині призначення процентних ставок. Це призвело до того, що громадяни укладали кредитні угоди під шалені відсотки, ставки могли перевищувати 1000% річних.

  Але в листопаді 2014 року Центральний Банк встановив нове правило, він опублікував обмеження за ставками для всіх кредитних продуктів: і позик від МФО, і банківських кредитів. З цього моменту компанії не мають право видавати мікрокредити під ставку, вище, ніж встановив регулятор.

  Центральний Банк щокварталу переглядає відсотки за кредитами і позиками, щоб вивести середній і максимально допустимий відсоток. Середня ставка виводиться на основі пропозицій найбільших кредитних компаній. У підсумку банки з МФО не можуть більше ніж на третину перевищити середню по продукту ставку.

  Максимальний відсоток за позикою від МФО залежить від виду мікрокредиту, від суми та терміну його видачі. Наприклад, на третій квартал 2017 року регулятор встановив наступні граничні відсотки:

  • позика до 30000 на термін до 30 днів — максимально 799,081% річних або 2,19% щодня;
  • позика до 30000 на строк від 60 днів — максимально 404,654% річних або 1,11% щодня;
  • позика від 30000 на строк 30-61 день — максимально 112,852% річних або 0,31% щодня;
  • позика в 30000-10000 на строк 61-180 днів — максимально 336,375% або 0,92% річних.

  Повний перелік граничних ставок опублікований на сайті Центрального Банку. Кожен квартал значення відсотків змінюється.

  до змісту ↑

  Як проходить нарахування відсотків за позикою?

  За кожен день користування грошима мікрофінансова організація нараховує прописану в договорі ставку. Саме тому не рекомендується укладати з МФО договору на тривалі терміни.

  Наприклад, якщо ви берете позику 10000 рублів під щоденні 2%, то за кожен день буде набігати 200 рублів. Якщо строк видачі позички — 14 днів, то переплата складе 2800, віддавати в підсумку потрібно буде вже 12800 рублів.

  Багато мікрофінансові організації ще при оформленні мікрокредиту вказують на суму, яку в підсумку потрібно буде повернути — це зручно. Тобто перед початком подачі онлайн-заявки потенційний позичальник вводить суму і строк, а система показує, скільки потрібно буде повернути в призначену дату. У підсумку клієнт відразу бачить належну суму до повернення і може оцінити переплату.

  Підписуючи паперову версію кредитного договору або електронну оферту, можна злякатися, побачивши там 500-700% річних. Цифра лякає, але по факту ви бере гроші не на рік і навіть не на півроку, максимальний термін стандартного позики — місяць. Щоб не лякати клієнтів, МФО в описі продуктів пишуть щоденну ставку, але закон зобов’язує їх прописувати в договорі відсоток, який обчислюється в річних.

  до змісту ↑

  Відсотки за короткостроковим кредитом

  Розмір відсоткової ставки залежить від виду кредитного продукту. У сфері мікрокредитування є позики до зарплати та довгострокові позики. Відсотки по них встановлюються різні, так як продукти кардинально відрізняються один від одного.

  Короткострокові позики видаються максимально на місяць. Це найбільш ризикований продукт для МФО, тому ставка встановлюється висока:

  • якщо компанія видає позику під 2-2,19% в день, це дороге пропозицію, максимальні ставки;
  • ставки в районі 1,5-2% можна назвати середніми по ринку;
  • якщо ж ви знайшли МФО зі ставкою до 1,5 в день, позику можна назвати вигідним.

  Розглядаючи пропозиції МФО, шукайте мінімальний відсоток по позиці. Самі по собі продукти ідентичні, а от діапазон ставок може бути великою. І далеко не завжди великі мікрофінансові організації видають позики під найнижчі відсотки. Швидше, навпаки.

  до змісту ↑

  Ставки за довгостроковими позиками

  Довгостроковими можна назвати микрозаймы, які видаються на термін, що перевищує місяць. Такі продукти менш ризиковані для організацій, тому ставки встановлюються нижче, ніж по короткострокових продуктів. Термін повернення виражається в тижнях і може досягати в загальному 6-12 місяців. Гасіння мікрокредиту такого виду проводиться поступово (щотижня, раз на пару тижнів).

  Якщо МФО пропонує отримати довгостроковий позику під 0,2-0,5% в день, пропозиція оптимальне. Але краще загляньте на сайт ЦБ, подивіться граничні ставки для продукту, який ви бажаєте оформити. Чим нижче граничної ставки МФО встановила відсоток, тим вигідніше пропозицію.

  Головне — не поспішати з вибором кредитного продукту. На сайтах МФО і на інших фінансових порталах розташовуються калькулятори позик. Ви можете вивчити продукт і відразу зробити розрахунок, щоб побачити реальну переплату.

  Кращу кредитну програму можна вибрати тільки в порівнянні. У цьому можуть допомогти безкоштовні онлайн-сервіси з підбору кредитів. Якщо МФО встановила відсоток, більше гранично допустимого, вона порушує закон. Швидше за все, вона веде діяльність нелегально.

  Автор: Ірина Русанова

  Це вам буде цікаво

  19 травня 14:02
  Коли і як банк забирає машину за кредитні борги? Можна зберегти авто
  Російські банки надають заставні та беззаставні кредити. В якості забезпечення розглядають не тільки нерухомість, припустимі і транспортні засоби. Наприклад, автокредит належить до цільових позик, тобто він оформляється на покупку авто. Протягом усього строку кредитування придбаний транспортний засіб знаходиться під заставою. Якщо позичальник не сплачує позичку, банк забирає машину. Чи правомірні дії банку? При оформленні заставних кредитів з клієнтом укладається…

  18 травня 13:14
  Як отримати мікрозайм за хвилину? Звертаємося до МФО
  Навіщо витрачати дорогоцінний час на збір паперів, довідок і очікування рішення, щоб взяти необхідну суму в борг? В МФО можна цілком реально отримати мікрозайм за…

  16 травня 09:26
  Де можна отримати кредит готівкою під квартиру? Розглядаємо банк, МФО та приватного кредитора
  Термінова необхідність у готівкових грошах може виникнути раптово. Скориставшись пропозицією про отримання швидких грошей, доведеться сплатити чималий відсоток за…
  11 травня 11:52
  Що можуть забрати пристави? Порядок вилучення майна за борги
  Судові пристави – представники закону, вони втручаються в тих випадках, коли громадяни ігнорують власні зобов’язання по виплаті кредитів. Але яким би не був…
  6 травня 09:05
  Позика на карту Ощадбанку: як його правильно оформити?
  Ощадбанк – лідер за обсягом видачі платіжних карток, які споживачі використовують не тільки для зберігання або розміщення власних коштів, а і для отримання соціальних…
  5 травня 06:37
  Чоловік взяв кредит: що дружина повинна в цьому випадку?
  У зв’язку з особливостями законодавства обидва з подружжя мають рівні права не тільки на майно і грошові кошти, накопичені протягом шлюбу, але і на всі можливі…