Якщо ви хоч трохи цікавитеся криптовалютой, те напевно вам не раз доводилося чути про таке поняття, як майнінг. По суті, це процес видобутку монет цифровий валюти. Але якщо з загальним визначенням не виникає ніяких складностей, то самі нюанси цього процесу залишаються зрозумілі далеко не всім. А далі ви як раз і дізнаєтеся, що ж таке майнінг простими словами, в чому полягають його основні особливості і сама суть.

Зміст:

 • Процес Proof-of-Work
 • Як здійснюється майнінг кріптовалюти?
 • У чому полягає суть майнінгу криптовалют?
 • Висновки
 • до змісту ↑

  Процес Proof-of-Work

  Кожна цифрова валюта є децентралізованою мережею для здійснення транзакцій і обміну активами. Для того щоб створити таку систему необхідно задіяти багато обчислювальні потужності з залученням певних ресурсів. Так як в цій мережі немає свого головного центру, який один управляв би всі процесом, потрібно зацікавити учасників системи певним винагородою. З цієї причини в першій криптовалютной системі Биткоине була спеціально розроблена однойменна валюта, яка одночасно є засобом для платежів у мережі і тим самим винагородою для тих, хто підтримує таку систему.

  Сам процес підтримки системи полягає в підтвердженні транзакцій через об’єднання їх в блоки і обчислення хешу (ключа) даного блоку. Такий ключ не дає змінювати інформацію блоку в майбутньому, що виключає будь-яку можливість підробки транзакцій, створених в ньому. Причому ключ блоку повинен володіти конкретними якостями, а першими його знаками будуть кілька нулів.

  Процес знаходження (обчислення) ключа з заданими властивостями не відбувається за мить – тут потрібно створити безліч ключів, щоб отримати заданий. Але і після генерації ключа потрібно отримати підтвердження вірності такого блоку від інших учасників системи. Саме підтвердження полягає в перевірці ключа блоку. Наприклад, в мережі Биткоина потрібно отримати не менше 120 підтверджень – багато в чому саме з цієї причини Bitcoin-платежі здійснюються з певною затримкою. Таке підтвердження – це ще одна ступінь захисту від перекручування даних і додаткова верифікація інформації в мережі.

  По суті, саме в цьому і полягає весь сенс майнінгу, що в перекладі з англійської означає буквально «видобуток руди в шахті», який-небудь кріптовалюти. Весь вищеописаний процес майнінгу має назву PoW (Proof-of-Work), що перекладається як «підтвердження роботою». Такий варіант можна назвати класичним, але занадто витратним. Для поступового, рівномірного зростання мережі і залучення нових користувачів з метою стійкості системи відбувається збільшення складності обчислення ключів блоку – все це породжує зростання конкуренції серед майнер (що в перекладі з англійської означає «шахтарів»), тобто тих, хто займається майнингом, учасників мережі.

  Витрати таких майнер полягає у придбанні високопродуктивного комп’ютерного обладнання та сплату за електрику, витраченого на роботу. Так, кожна нова монета того ж Биткоина має у своїй основі реальний матеріальний ресурс, який є і кінцевим. Тобто для появи однієї нової одиниці кріптовалюти необхідно час на обчислення, електрика і саме устаткування. Великі зібрання таких комп’ютерних комплектуючих часто називають фермами. Погодьтеся, що враховуючи все це, не зовсім логічно говорити про якусь нереальність і повної віртуальності Биткоинов і інших цифрових монет.

  до змісту ↑

  Як здійснюється майнінг кріптовалюти?

  Важливо відзначити, що спочатку майнінг або ж підтвердження транзакцій можна було здійснювати на звичайному домашньому ПК. Потім для обчислювальних процесів стали використовуватися відеокарти, що мають графічним процесором для виводу інформації. Причому підвищення вимог до обчислювальних потужностей призвело до появи спеціальних пристроїв під назвою ASIC (application specific integrated circuit) – інтегральних схем спеціального призначення, хоча за своєю суттю все обладнання для майнінг криптовалют – це не тільки мікросхеми, а цілі спеціалізовані пристрої, призначені для обчислення ключів для блоків.

  Так, майнеры збирають дані пристрої у ферми, де одночасно можуть працювати сотні і навіть тисячі одиниць такої техніки. Крім цього, для ще більшої ефективності роботи майнеры об’єднуються в пули, а всі обчислення рівномірно розподіляються в мережі серед учасників, підвищуючи продуктивність їх обладнання.

  Завдяки цьому матеріальні витрати стають значними і суттєвими. Причому величина винагороди падає при збільшенні кількості вироблених нових монет конкретної кріптовалюти. Всі ці процеси викликали критику такого способу підтвердження транзакцій. У зв’язку з чим з’явилися інші способи підтвердження блоків:

 • PoS (Proof-of-Stake) або ж «підтвердження володінням» – в даному випадку підтвердження блоку відбувається за рахунок користувачів в залежності від кількості монет;
 • PoC (Proof-of-Capacity) або підтвердження об’ємом» – тут учасник мережі підтверджує транзакцію, виділяючи для неї необхідний дисковий простір.
 • до змісту ↑

  У чому полягає суть майнінгу криптовалют?

  Майнінг – це особливий спосіб заробітку на криптовалюте поряд зі спекулятивними операціями, інвестиціями і залученням грошей через ICO (збори на запуск проекту). Такий заробіток залежить від собівартості «видобутку» черговий монети. Причому тут присутній елемент ризику з-за високої волатильності криптовалют. Але в той же час присутні непогані можливості з точки зору окупності вкладень.

  Як правило, все це місяці, а не роки, як в звичайному бізнесі. Також слід зазначити, що не тільки волатильність кріптовалюти є негативним фактором. Досить швидке старіння техніки і обладнання – такий же ризик, як і мінливість ціни цифровий валюти. Це відбувається із-за постійного вдосконалення технічних засобів – зміни поколінь пристроїв. Причому навіть якщо технічні пристрої не встигнуть морально застаріти, вони можуть перестануть бути ефективним в силу закладених в них принципи роботи.

  до змісту ↑

  Висновки

  В цілому, майнінг можна назвати вельми цікавим соціальним явищем. Цілком можливо, що вже в недалекому майбутньому стане можливим обчислювати не тільки ключі для блоків, але і робити інші, більш складні і необхідні обчислення.

  Якщо ви цікавитеся майнингом криптовалют і не знаєте, з чого почати, то гарною ідеєю будуть і вкладення в акції компаній, які займаються виробництвом технічних засобів для видобування цифрових монет». У зв’язку з досить великим попитом на обладнання для майнінг такі цінні папери володіють чималими перспективами. Приміром, акції NVIDIA Corporation за один лише 2016 рік збільшилися в ціні на 7,8 разів. Причому капіталізація всієї компанії NVIDIA порівнянна з капіталізацією найбільш популярних криптовалют.

  До того ж не варто забувати і про можливості хмарного майнінгу, докладно про які ви можете дізнатися в цій статті.

  Тепер вам відомо, в загальних рисах, що таке майнінг криптовалют простими словами, і якщо ви серйозно зацікавлені цією темою, заходьте на наш сайт частіше, так як і ми теж серйозно нею зацікавлені.

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  30 серпня 10:25
  Де і як можна купити (обміняти) криптовалюту? Найбільш зручні варіанти
  Досить часто у багатьох користувачів інтернету виникає потреба в обміні тих чи інших грошових знаків на інші валюти. По суті, цей процес можна назвати купівлею, коли одні фінансові активи ми перетворює в інші, сплачуючи при цьому фіксований відсоток комісії за послуги. І якщо традиційний обмін рублів на ті ж долари або євро вже ні в кого не викликає яких-небудь серйозних труднощів, то при необхідності купити криптовалюту за традиційні гроші або обміняти одні цифрові…

  29 серпня 14:19
  7 найбільш поширених міфів і міфів про Биткоине. Чим є ця криптовалюта насправді?
  Буквально з кожною годиною про криптовалюте і про Биткоине зокрема дізнається все більше людей. Природно, кожен починає сприймати нову технологію…

  28 серпня 09:59
  ТОП–10 найпопулярніших криптовалют в 2017 році. На яку валюту варто звернути увагу?
  На сьогоднішній день існує вже понад 1000 різноманітних криптовалют. Одні з них в лічені дні і місяці набирають небувалу популярність і пробиваються в…
  25 серпня 09:40
  ТОП–12 найцікавіших фактів про Биткоине. Чому так дивна цифрова валюта?
  Чи відомо вам, що понад 92% всіх фінансових експертів світу у перші роки появи Биткоина визнавали його абсолютно безперспективним платіжним засобом? Тим не…
  23 серпня 20:18
  Історія створення Биткоина. Як змінювався курс кріптовалюти з плином часу?
  В останні роки тема кріптовалюти і Биткоина зокрема набирає все більших обертів. Сьогодні про це говорять не тільки багато користувачів інтернету, але і глави…
  21 серпня 11:02
  Що таке криптовалюта простими словами? Все, що важливо знати про цифрових грошах
  Варто зазначити, що сьогодні про криптовалюте жодного разу не чув тільки той чоловік, який зовсім далекий від реалій інтернет-простору та новин фінансового…