Якщо ви ще нічого не чули про принцип Парето, то вам обов’язково варто відповісти на запитання – чи хотілося б вам домогтися максимальної ефективності в якій-небудь справі і показувати високі результати, застосовуючи при цьому мінімальну кількість зусиль? Вирішити цю дилему намагаються не тільки різні бізнесмени і підприємці, але і багато цілком звичайні люди. Як вийти на новий професійний рівень, підвищити продуктивність свого підприємства або добитися будь-яких інших досягнень у житті?

На вирішення цих та подібних завдань йде маса часу, але не варто намагатися винайти велосипед. Адже вже досить давно розроблена і перевірена багатьма успішними людьми методика підвищення ефективності, відома як принцип Парето або правило 20/80. Можете бути впевнені, що дотримання цього закону дозволить вам фокусуючись лише на 20% дій постійно досягати 80% результату. А щоб дізнатися про це більш докладно, читайте далі.

Зміст:

 • Суть закону Парето
 • Історія виникнення
 • Конкретні приклади
 • Тайм-менеджмент
 • Саморозвиток
 • Біологічні ритми
 • Принцип Парето і самоосвіта
 • Фінанси
 • Одяг
 • Взаємовідносини
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Суть закону Парето

  Як ви вже зрозуміли, суть закону Парето полягає в тому, що лише мала частина всіх ваших дій, а саме лише 20%, призводить до найбільшим результатами, тобто 80% успіху в будь-якій справі. І навпаки – більша частина ваших зусиль (решта 80%) призводить до вельми скромним досягненням (20% результатів).

  Звичайно, це дещо умовні показники. На практиці може виявитися, що значення 20 до 80 можуть коливатися в одну або іншу сторону. Приміром, якщо віднести принцип Парето до вашої роботи, то більшу частину результатів можуть давати 35 або навіть 10% всіх затрачуваних зусиль. Однак якими б не були ці показники, сама суть закону завжди зберігається. Тобто вам потрібно підібрати найбільш сприятливі умови, вибрати необхідні ресурси і визначитися з конкретними способами досягнення, які приносять більшу частину успіху в будь-якій справі.

  Багато людей помилково вважають, що абсолютно всі дії в нашому житті однаково впливають на зміну або збереження поточного стану. Але тепер ви розумієте, що це далеко не так. Ті, хто не має поняття про принцип Парето або ж просто не використовує його, приділяють однакову увагу всім клієнтам, навіть якщо деякі з них просто відбирають час. Вважають, що всі їхні знайомі та друзі важливі в рівній мірі, і навіть вибираючи навчальний заклад вважають, що отримані там знання будуть такими ж, як і в інших схожих ВУЗах.

  Але якщо провести ретельний аналіз причинно-наслідкових зв’язків наших дій, то виявиться, що лише менша частина конкретних зусиль і привела нас до очікуваного результату. У той же час значна частина часу була просто втрачена даремно. Але перш ніж перейти до більш детальним прикладів і практичних рекомендацій, давайте розглянемо історію виникнення принципу Парето.

  до змісту ↑

  Історія виникнення

  Подібний метод аналізу продуктивності був винайдений ще в самому кінці 19 століття знаменитим італійським економістом того часу Вільфредо Парето. Більшу частину своєї професійної діяльності цей чоловік займався дослідженнями і пошуком певних закономірностей, дотримуючись яких розподіляється багатство в різних класах суспільства Англії.

  Провівши безліч опитувань і дослідів, Парето встановив, що більша частина грошових коштів всієї країни (80%) зосереджена в руках лише 20% населення, в той час як решта 80% людей задовольняються лише залишком цих грошей (20%). Однак не варто думати, що ці пропорції відносяться до одній лише Великобританії. Пізніше було проведено низку масштабних досліджень, які показали, що принцип Парето дотримується і в багатьох інших державах.

  Вільфредо Парето

  Однак економіст так до кінця і не зміг пояснити причину такого розподілу матеріальних благ серед напосідання, і його закон був забутий аж до 1949 року. В цей час професор Джордж К. Зіпф, що працює в Гарвардському Університеті, помітив цікаву закономірність, згідно з якою лише 20-30% всіх наших зусиль приносять 70-80% результатів від досяжного максимуму. Таким чином, Зіпф знову відкрив закон Парето, встановивши, що його принципи відносяться і до багатьох інших сфер життя.

  Приблизно півроку економіст Йосиф Юран під час проведення аналізу статистики браку виробництва знову підтвердив вже відомий принцип Парето 20/80. Незабаром це правило почали активно застосовувати в управлінні спочатку багато японські, а потім вже і американські промисловці.

  Дещо пізніше вийшла книга англійця Річарда Коха під назвою «Закон 20/80. Секрети досягнення великих результатів при витраті мінімальних зусиль», яка вже значно розширила вплив відомого правила на економічну, фінансову і соціальну сфери життя.

  Саме ж словосполучення «принцип Парето» було введено в обіг лише в 1941 році Джозефом Джураном.

  до змісту ↑

  Конкретні приклади

  Отже, давайте приступимо до розгляду вищеописаного правила на конкретних життєвих ситуаціях.

  до змісту ↑

  Тайм-менеджмент

  Якщо добре вдуматися, то найбільш цінним ресурсом в нашому житті є час. І варто розуміти, що найбільш ефективно ми часто використовуємо лише 20% всіх наших тимчасових ресурсів. Звичайно, навряд чи комусь під силу працювати 24 години на добу і сім днів на тиждень. Тому важливо виділити для себе за принципом Парето пріоритети, будь то кар’єра, відпочинок, родина тощо. Потім визначити ті дії, які максимально сприяють розвитку важливих для вас сфер життя. І сконцентрувати на них свою увагу. Всі інші справи позначте, як другорядні і непродуктивні.

  до змісту ↑

  Саморозвиток

  Найкраще виховувати в собі ті риси характеру, які сприяють досягненню ваших цілей і найпростіше вам даються. І при цьому виключити ті з них, які вам не по душі. Важливо розуміти, що досягти пікового розвитку абсолютно у всіх аспектах розвитку особистості практично нереально. Тому вибирайте лише найбільш корисні з них.

  до змісту ↑

  Біологічні ритми

  Якщо ви ретельно проаналізуєте свій емоційний і фізичний стан протягом дня, то виявите, що в різний час ваша активність підвищується, то знижується. Справа в тому, що у кожної окремої людини свої індивідуальні біологічні ритми, які характеризуються різною продуктивністю в конкретний час. Все, що вам потрібно – це визначити для себе годинник, коли ви найбільше готові до активних дій і використовувати цей час на максимум.

  до змісту ↑

  Принцип Парето і самоосвіта

  Якщо ви часто проходите якісь тренінги, курси або ж відвідуєте семінари, то, швидше за все, помітили, що лише мала частина з них дійсно істотно впливає на ваше життя. Це ж стосується і читання літератури, відвідування яких-небудь інформаційних порталів в інтернеті. Тобто необхідно сконцентруватися на інфопродуктах тих авторів, завдяки яким ваше життя дійсно змінилася на краще. Читати лише розвиваючу, бізнес літературу і не витрачати свій час на матеріали, що не несуть у собі практичної користі.

  до змісту ↑

  Фінанси

  На початку статті вже наводився приклад з декількома клієнтами, одні з яких приносять вам гроші, коли інші просто забирають час. Але схожим чином можна визначити для себе і ті робочі справи, від яких, по суті, і залежить ваш успіх у професійній діяльності. Погодьтеся, що порожні розмови або ж браузерні ігри лише забирають робочий час, який можна витратити на дійсно важливі завдання або ж на підвищення своєї компетенції, як фахівця. Але принцип Парето також застосовний і в інших сферах життя.

  до змісту ↑

  Одяг

  Дивно, але більшість людей найчастіше носять лише 20% від 80% куплених ними предметів одягу. Як правило, це найбільш зручні та практичні речі. Швидше за все, і у вашому будинку цілком достатньо меблів, побутових приладів та інших предметів, які частіше більше заважають, ніж приносять користь. У практиці Фен-Шуй це навіть має назву «енергетичні завали». В такому випадку краще позбавитися від зайвої інтер’єру для придбання дійсно потрібних предметів.

  до змісту ↑

  Взаємовідносини

  Успішні люди добре розуміють всю важливість правильного оточення. Тобто необхідно приділяти більше уваги спілкуванню з тими людьми, які надають на ваше життя будь-який позитивний вплив, і позбавлятися від знайомств, викликають більше негативних емоцій, ніж позитивних.

  до змісту ↑

  Висновок

  Як бачите, застосування принципу Парето дійсно допомагає досягати значних результатів абсолютно в будь-якій сфері життя, застосовуючи при цьому мінімум необхідних зусиль. Варто розуміти, що необхідно не просто менше працювати, очікуючи грандіозних успіхів, а саме акцентувати свою увагу лише на самому головному, відкидаючи всі другорядні завдання. Тобто цей закон пропонує не просто більше лінуватися, а лише перенаправляти витрачаються зусилля в більш конструктивне русло. Причому особливо важливо спочатку визначити найбільш результативні дії, які призводять до вашої мети, а потім вже акцентувати на них увагу. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  8 червня 20:53
  Методика SMART. Правильна постановка і 100% досягнення вашої мети
  Ви чули що-небудь про методики досягнення цілей SMART? Але спочатку скажіть, чи згодні ви з твердженням, що кожен чоловік повинен мати у своєму житті певні цілі? Перш ніж відповісти на це питання, уявіть себе кораблем, що пливе посеред великого океану. І якщо ваше судно буде мати певний курс, то через великі хвилі, шторми і, можливо, тривалий час все ж прибуде в пункт призначення. Але якщо з конкретного напряму у корабля немає, то він навіть через 100 років тому…

  3 червня 10:20
  7 дієвих рекомендацій щодо суттєвого збільшення ваших доходів
  Навряд чи хто-небудь буде сперечатися з тим твердженням, що фінанси відіграють важливу роль в житті кожної людини. Звичайно, існують і набагато більш значимі цінності,…

  11 травня, 09:56
  Активи і Пасиви — те, що приносить нам гроші, і те, що їх забирає
  У багатьох людей поняття про фінансові активи і пасиви часто пов’язано з якимись складними бухгалтерськими обліками, баланс, сальдо та іншими малозрозумілими…
  28 квітня 18:39
  Топ–10 країн з найвищим рівнем життя у світі. В якій державі жити найкраще?
  Чи знаєте ви, що всього в світі існує 252 країни, кожна з яких відрізняється своїми унікальними умовами проживання? Причому серед них є такі держави, де…
  26 квітня 10:09
  Як правильно збирати гроші? Практичні поради та рекомендації
  Цікавило вас коли-небудь питання про те, як правильно збирати гроші? Здавалося б, що тут може бути складного, адже потрібно просто регулярно відкладати частину…
  18 квітня 15:18
  Для чого потрібно вести облік доходів і витрат і як правильно це робити?
  Чи виникала у вас ситуація, коли фінансові запаси закінчилися, а до наступної зарплати чекати ще довго? На жаль, так відбувається з багатьма людьми, які…