За останні декілька років банківська система Росії сильно похитнулася з-за величезної кількості прострочених боргів. На жаль, ця тенденція також набирає обертів, громадяни перестають повертати кредити.

Звичайно, банки застосовують стандартні методи стягнення заборгованості: ведуть діалог з боржником, працюють з колекторами, подають позовні заяви в суди. Але позичальники зараз не надто піддаються впливу і підготовлені до процесу стягнення, тому банкам на цьому терені складно. Саме тому кредиторами стало практикуватися списання боргів.

Зміст:

 • Можливо взагалі списання кредитного боргу?
 • Коли можуть списати борг?
 • Що робити позичальникові, щоб його списали борг?
 • Кроки на шляху списання кредитного боргу
 • Пристав: остання інстанція на шляху списання боргу
 • Якщо банк продав борг
 • до змісту ↑

  Можливо взагалі списання кредитного боргу?

  Слова про таку процедуру — не порожній звук, банки повсюдно регулярно проводять вимушене списання безнадійних кредитних боргів. Це відбувається в багатьох банках, які активно кредитують або кредитували громадян: Хоум Кредит, Ренесанс, Альфа Банк та багато інших. Списання боргу по кредиту можливе в будь-якому закладі, щорічно списанню підлягають борги на мільярди рублів, просто це не особливо розголошується банками.

  Для кредитних організацій великий обсяг портфеля проблемних договорів — це погано. Від цього показника залежить репутація установи в очах ЦБ. А сам ЦБ якраз веде зачистку банківського сектора, отзывая ліцензії у банків, які ведуть ризиковану кредитну політику. А ці ризики як раз і відображаються у великому обсязі прострочення.

  Звичайно, списання безнадійних боргів — процедура не швидка. Анулюванню підлягають лише ті угоди, які банк визнав безнадійними. Тобто він зробив всі спроби повернути і навіть за допомогою суду не зумів повернути належні виплати. Ось і виходить, що кредитору нічого іншого не залишається, він просто списує борг.

  до змісту ↑

  Коли можуть списати борг?

  На практиці від дати утворення прострочення до конкретного списання боргу дуже далеко. Раніше, до кризи, процес стягнення міг тривати 1-2 роки, тепер же банки намагаються повернути своє протягом 2-3-х років, а часом і більше. Криза відклала відбиток на терміни, боргів занадто багато, тому банки не поспішають їх прощати, найчастіше вони взагалі продаються колекторам за копійки.

  до змісту ↑

  Що робити позичальникові, щоб його списали борг?

  Домогтися цього не так просто, боржнику доведеться протягом декількох років терпіти всі «принади» процесу стягнення діалогу з колекторами і приставами. Якщо вже ви вирішили домогтися списання боргу банком, то вам потрібно триматися позиції, згідно з якою ви взагалі не будете робити ніяких виплат по кредиту.

  Якщо піддатися впливу служби стягнення банку або колекторського агентства і платити хоч по трохи, то про прощення боргу мови взагалі не буде. З боржника будуть вичавлювати все, що можливо, при цьому самі часткові виплати ніяк не стануть зменшувати заборгованість, через штрафів і відсотків вона буде постійно зростати.

  Щоб банк визнав кредит безнадійним, потрібно взагалі припинити виплати. Просто говорите колекторам, щоб вони йшли в суд, що ви не будете робити часткової оплати. Списання заборгованості можливо тільки після рішення суду і передачі справи приставам.

  до змісту ↑

  Кроки на шляху списання кредитного боргу

  Цей шлях буде складним для позичальника і не простим. Взагалі, якщо ваша прострочення не велика, то краще все ж спробувати домовитися з банком, зробити реструктуризацію або кредитні канікули. Але якщо можливості платити у вас немає, тоді вас чекає наступне:

 • Робота служби стягнення банку (постійні дзвінки боржника та його близьким). Це триватиме приблизно 3 місяці.
 • Робота колекторів, які можуть турбувати боржника 3-6 місяців і більше.
 • Якщо боржник не піддається впливу, банк звертається до суду.
 • Далі борг буде пробувати стягнути пристав.
 • Якщо пристав не в силах нічого взяти з боржника, він направляє в банк відповідний документ.
 • Банк може повернути справу на стягнення, а може продати борг колекторам.
 • Якщо і після продажу боргу або повернення виконавчого листа пристава ситуація не змінилася, банк змушений буде зробити списання кредитних боргів.
 • до змісту ↑

  Пристав: остання інстанція на шляху списання боргу

  Якщо залучення колекторів не принесло результатів, банк звертається до суду. У суді приймається сторона кредитора, далі справа на стягнення передається судового пристава, який може:

  • стягувати до 50% від зарплати боржника;
  • заарештувати його рахунку;
  • забрати майно позичальника.

  Якщо ж у боржника нічого немає, то пристав пише банку, що стягнення боргу неможливо через відсутність у нього майна. Банк у більшості випадків кілька разів знову відновлює справа про стягнення, але всьому є межа. Незабаром борг визнано безнадійним, його спишуть. Але борг може бути проданий колекторам.

  до змісту ↑

  Якщо банк продав борг

  По суті, для боржника нічого не змінюється. Просто тепер він повинен не банку, а колекторському агентству. Зазвичай банки продають такі борги по 3-5% від номіналу, а з настанням кризи і зовсім за 1-2%, так як більша частина проблемних договорів є безнадійними.

  Колектори також спробують вести діалог з боржником, можуть запропонувати йому знижку в половину боргу або проведення реструктуризації. Але, знову ж таки, якщо нічого не допомагає, незабаром відбувається законне списання боргу.

  Автор: Ірина Русанова

  Це вам буде цікаво

  22 січня 12:48
  Антиколекторське агентство: реальна допомога або спроба заробити на зневірених боржниках?
  Ринок бізнесу і надання послуг населенню завжди адаптується під поточну ситуацію. Якщо з’являються необхідність і попит на певні послуги, то ця ніша дуже швидко стає зайнятої різними підприємцями. У свій час із зростанням темпів видачі кредитів паралельно розвивалися і колекторські агентства, які займалися і займаються тим, що допомагають кредиторам стягувати борги. Зараз же ринок поглинув величезний зростання прострочених боргів, що спричинило за собою активну…

  17 січня 13:53
  Як взяти мільйон в кредит? Особливості оформлення великої позики
  Якщо вам потрібен мільйон в кредит, то його отримання не виявиться складним процесом. На ринку кредитування є маса пропозицій подібного роду, за якими можна взяти в…

  15 січня 14:05
  10 найбільш цікавих і дивовижних фактів про кредити та банки. Що варто знати кожному?
  Чи знаєте ви, що перші гроші в світі з’явилися ще за кілька тисячоліть до нашої ери? Людство швидко оцінила всі переваги фінансів, як…
  8 січня 13:06
  Кредит бізнесу без застави: на що можуть розраховувати підприємці?
  Більшість банків ставлять пріоритет бізнес-кредитування, пропонуючи підприємцям різні форми фінансування. Значна частина кредитних пропозицій – це…
  5 січня 13:20
  Що робити, якщо вас дістали колектори? І чи можна взагалі вплинути на ситуацію
  Робота колекторських агентств просто кипить. Кількість прострочених договорів розрахунок в геометричній прогресії, все більше банків і МФО регулярно звертаються за…
  4 січня, 15:05
  Взяти в кредит 30000 рублів: куди звертатися за видачею невеликої суми?
  Якщо людина замислюється про кредит, то не завжди мова йде про якийсь великий сумі. Деколи громадянам необхідно зовсім небагато, наприклад, хочеться взяти в кредит 30000…