Ви чули що-небудь про методики досягнення цілей SMART? Але спочатку скажіть, чи згодні ви з твердженням, що кожен чоловік повинен мати у своєму житті певні цілі? Перш ніж відповісти на це питання, уявіть себе кораблем, що пливе посеред великого океану. І якщо ваше судно буде мати певний курс, то через великі хвилі, шторми і, можливо, тривалий час все ж прибуде в пункт призначення. Але якщо з конкретного напряму у корабля немає, то він навіть через 100 років так нікуди і не прийде. Так само і в житті – якщо нікуди не йти, нікуди ви і ви не потрапите. Саме тому вкрай важливо ставити для себе цілі і, звичайно, прагнути до їх досягнення.

Природно, що цю необхідність багато люди усвідомили вже давно. І з наміром правильно ставити певні установки та успішно їх досягати в найкоротші терміни була розроблена спеціальна методика досягнення цілей SMART, яка вже багато років користується широкою популярністю у всьому світі. А щоб дізнатися про неї докладніше, читайте текст далі.

Зміст:

 • Що таке методика SMART і в чому її особливості?
 • Детальна розшифровка значень
 • Specific
 • Measurable
 • Achievable
 • Relevant
 • Timed
 • Приклад поставленого завдання за методикою досягнення цілей SMART
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Що таке методика SMART і в чому її особливості?

  Метод цілепокладання SMART – це спеціально розроблений підхід до правильної постановки цілей у вашої професійної, особистої або ж будь-якій іншій життєвій сфері. Саме поняття smart в перекладі з англійської означає «розумний, кмітливий». Що стосується розглянутої абревіатури та самої методики постановки цілей, то її розробив ще в 1954 році дуже відомий і впливовий теоретик в області менеджменту Пітер Друкер.

  Тепер давайте перейдемо до розшифровки визначення SMART.

 • S (specific). Тобто будь-яка ваша мета обов’язково повинна бути конкретна.
 • M (measurable). При цьому слід вимірювати її в чим-небудь.
 • A (achievable). Природно, ваша мета повинна бути реальною і цілком досяжна.
 • R (relevant). Вашої мети необхідно бути актуальною.
 • T (timed). Тобто обмежена у часі.
 • до змісту ↑

  Детальна розшифровка значень

  до змісту ↑

  Specific

  Перш за все, ваша мета повинна бути конкретною. Вам слід чітко визначитися з тим, чого ви хочете досягти. Так, заробляти більше або знайти престижну роботу – це дуже невизначені і дуже «розмиті» пріоритети. Будьте більш конкретні – не просто отримувати більше грошей, а збільшити свій дохід на 20% або на 5000 рублів. Не підшукати собі хорошу посаду, а працевлаштуватися на роботу юристом або менеджером з продажів у певній компанії. Чи ж не просто займатися спортом, а в понеділок, середу і п’ятницю робити 20 хвилинні ранкові пробіжки.

  Якщо вам важко конкретизувати мету, то дайте відповідь на наступні питання:

 • У якій сфері життя і якого результату ви хочете досягти?
 • Зробить це ваше життя краще? У чому виявляться ці покращення?
 • Яким чином ви бажаєте досягти вашої мети?
 • Але це ще далеко не все, чим може бути корисною методика досягнення цілей SMART.

  до змісту ↑

  Measurable

  Визначтеся, в чому повинен вимірюватися результат досягнення вашої мети. Приміром, не просто позбутися від зайвої ваги, а скинути 15 кг. Або ж не тільки підвищити фінансовий достаток, а заробити в цьому році на 25% більше, ніж торік. В ідеалі вам слід розробити шкалу досягнення вашої мрії від 1 до 100 балів (або відсотків). Наприклад, ви хочете провести свою місячну відпустку в Таїланді. Так, проконсультуватися в посольстві країни про отримання перепустки – це 10%. Отримати візу в Таїланд – це вже 40%. Купити квитки і знайти житло на період відпустки – це вже 70%, а прилетіти в країну і насолоджуватися відпочинком становить 100% досягнення вашої мети.

  до змісту ↑

  Achievable

  Ваша мета повинна бути реально досяжна. Так, якщо ви мрієте про престижній та високооплачуваній роботі, то навряд чи ви встигнете за найближчий місяць освоїти нову для себе професію і вийти в ній на пристойний рівень доходу. Природно, що для вирішення такого завдання вам буде потрібно значно більше зусиль і часу. Або ж ви все життя мрієте жити в Парижі і отримати громадянство Франції, але сам факт того, що ви відвідаєте цю країну, зовсім не означає, що тільки тому ви зможете жити все життя на законних підставах. Точно так само у вас навряд чи вийде придбати особистий літак, якщо ваших доходів ледве вистачає на мінімальні потреби.

  Приклад правильно поставленої досяжною мети – це відвідувати раз у році одну нову країну, якщо ви мрієте про подорожі. Реально? Цілком. Так, ви можете почати з візиту в сусідні країни і з кожним роком (по мірі зростання ваших доходів) вирушати вже в більш віддалені куточки планети. Але от якщо вам захочеться зробити кругосвітнє плавання на надувному колі, то краще від цієї ідеї відразу відмовитися. Так як в цій затії вам не допоможе ніяка методика досягнення цілей.

  до змісту ↑

  Relevant

  Важливо враховувати, щоб ваша мета була актуальна. Припустимо, ви хочете придбати автомобіль, потужний позашляховик. Але при цьому ви працюєте віддалено (через інтернет) або місце роботи знаходиться поблизу від вашого місця проживання. Погодьтеся, що в такому випадку немає гострої необхідності в покупці авто. Звичайно, машину можна використовувати і для багатьох інших цілей, але якщо в даний момент ви в ній не особливо потребуєте, то, можливо, досягнення такої мети краще відкласти на більш тривалий термін?

  Приклад актуальною цілі – це визначитися з професією і знайти нову більш високооплачувану посаду, якщо доходи від вашої сьогоднішньої роботи вас не задовольняють.

  до змісту ↑

  Timed

  Будь-яка ваша мета обов’язково повинна бути обмежена в часі. Інакше вам здасться, що її можна завжди досягти, але коли-небудь пізніше, завтра, або починаючи з наступного року. Подібні «сніданки» є лише потаканням ліні і ще одним приводом для бездіяльності. І якщо ви вирішили чого-небудь досягти, то здійснювати перші кроки необхідно вже сьогодні. Щоб ваша мета була досягнута в максимально стислі терміни, встановлюється певний часовий ліміт.

  Тут важливо чітко відповісти на два питання:

 • Коли ви хочете досягти вашої мети?
 • Наскільки швидко ви зможете це зробити, враховуючи ваші поточні ресурси і можливості?
 • до змісту ↑

  Приклад поставленого завдання за методикою досягнення цілей SMART

  Давайте візьмемо найпоширенішу ситуацію з бажанням заробляти більше грошей.

  Отже, ви вирішили, що пора переходити на новий рівень доходу. Припустимо, ви бажаєте здійснити ваш план зверненням до боса з пропозицією про підвищення зарплати. Натомість ви готові взяти на себе нові зобов’язання. Або ж ви вирішуєте влаштуватися в іншу фірму на аналогічну посаду, але вже з більш високим окладом. Ваша мета конкретна і зрозуміла.

  Тепер потрібно визначити, наскільки саме більше ви хочете отримувати засобів, що маєте сьогодні. Приміром, ваша місячна зарплата дорівнює 20 000 рублів. Але цих коштів не вистачає, і ви вирішили, що для комфортного життя вам необхідно вже 30 000 рублів. Так, якщо ви станете надсилати своє резюме в іншу фірму, то слід вказати і розмір бажаного окладу. У випадку з проханням про підвищення зарплати у начальника будьте готові працювати більше і наполегливіше, щоб виправдати підвищення заробітної плати. Використовуємо методику досягнення цілей далі.

  Якщо ви розумієте, що 20 000 рублів у вашій сфері діяльності – це стеля і далі розвиватися у фінансовому плані вже неможливо, то задумайтеся про пошук тієї професії, дохід від якої відповідав би вашим бажанням.

  Що стосується актуальності, то якщо вам цілком вистачає на всі витрати поточної зарплати, але просто хочеться заробляти більше, то навряд чи ви знайдете достатньо сил і терпіння для досягнення нового рівня доходу. Адже це просто бажання без будь-якої гострої необхідності і твердого наміру здійснювати додаткові дії.

  Щоб не відкладати досягнення вашої мети на коли-небудь потім, потрібно обмежити себе по часу. Приміром, ви повинні надіслати своє робоче резюме в усі відповідні підприємства вашого міста і визначитися з новим місце роботи до кінця цього року. Або ж до закінчення зазначеного терміну покращити свої професійні навички настільки, щоб за вашу робочу компетенції були готові платити бажану суму.

  Потім залишається лише планомірно приступати до здійснення ваших задумів.

  до змісту ↑

  Висновок

  Тепер вам відомо, як правильно домагатися бажаного за методикою досягнення цілей SMART. Як бачите, вдумливий підхід до цілепокладання дійсно дозволяє чітко визначитися з пріоритетами і отримати те, що ви хочете, в конкретні терміни. Звичайно, для цього вам доведеться докласти чимало зусиль, але завдяки технології SMART вони вже точно не пропадуть даром. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  3 червня 10:20
  7 дієвих рекомендацій щодо суттєвого збільшення ваших доходів
  Навряд чи хто-небудь буде сперечатися з тим твердженням, що фінанси відіграють важливу роль в житті кожної людини. Звичайно, існують і набагато більш значимі цінності, такі як сім’я, дружба, певний життєвий досвід. Але який би ви не уявляли своє життя в майбутньому, навряд чи ваші плани приречені на успіх без певної фінансової підтримки. Та й саме питання про підвищення своїх заробітків був вельми актуальне в усі часи, адже кожному з нас хочеться мати більше можливостей…

  11 травня, 09:56
  Активи і Пасиви — те, що приносить нам гроші, і те, що їх забирає
  У багатьох людей поняття про фінансові активи і пасиви часто пов’язано з якимись складними бухгалтерськими обліками, баланс, сальдо та іншими малозрозумілими…

  28 квітня 18:39
  Топ–10 країн з найвищим рівнем життя у світі. В якій державі жити найкраще?
  Чи знаєте ви, що всього в світі існує 252 країни, кожна з яких відрізняється своїми унікальними умовами проживання? Причому серед них є такі держави, де…
  26 квітня 10:09
  Як правильно збирати гроші? Практичні поради та рекомендації
  Цікавило вас коли-небудь питання про те, як правильно збирати гроші? Здавалося б, що тут може бути складного, адже потрібно просто регулярно відкладати частину…
  18 квітня 15:18
  Для чого потрібно вести облік доходів і витрат і як правильно це робити?
  Чи виникала у вас ситуація, коли фінансові запаси закінчилися, а до наступної зарплати чекати ще довго? На жаль, так відбувається з багатьма людьми, які…
  16 квітня 15:48
  10 головних фінансових помилок. Як не можна поводитися з грошима?
  Чи знаєте ви, що кожна друга людина в світі щоденно здійснює одну або навіть декілька фінансових помилок, внаслідок яких сильно страждає його фінансове…