Варто визнати, що несвоєчасна плата, великі борги та інша несплата комунальних послуг – це одні з найбільш актуальних проблем багатьох громадян сьогодні. Неухильне підвищення тарифів на ЖКГ на 4-16% щороку призводить до того, що далеко не всі люди в повному обсязі можуть оплачувати послуги за газ, воду, електрику і теплоенергію. І якщо з якихось причин заборгованості по ЖКГ не уникнути, то про можливі наслідки такого порушення обов’язково варто знати заздалегідь.

Зміст:

 • Про комунальні послуги
 • Про нарахування пені
 • Можливе стягнення заборгованості в судовому порядку?
 • Про обмеження в наданні комунальних послуг
 • Чи можуть виселити з власного житла?
 • Висновки і рекомендації
 • до змісту ↑

  Про комунальні послуги

  Насамперед, варто зазначити, що відповідно до статті 153 ЖК РФ оплата комунальних послуг — це обов’язок кожного власника чи наймача приміщення. Так, дотримуючись пункту 4 статті 154 ЖК РФ, виплата тарифів за ЖКГ включає в себе оплату таких послуг:

  • холодна вода;
  • гаряча вода;
  • електроенергія;
  • опалення;
  • газ;
  • побутовий газ з балонів;
  • тверде паливо при використанні пічного опалення;
  • відведення всіх стічних вод;
  • утилізація різних твердих комунальних відходів.

  Природно, оплаті підлягають лише ті послуги, які надаються їх споживачеві.

  до змісту ↑

  Про нарахування пені

  У законодавстві РФ спеціально передбачено нарахування відповідних штрафних санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання фінансових зобов’язань громадянина. Причому за неоплату комунальних послуг ще й передбачено нарахування пені на загальну суму боргу.

  При цьому за різні періоди прострочення відповідні пені призначаються в різних обсягах:

  • з 31 по 90 день поточного боргу по ЖКГ розмір пені дорівнює 1/300 ставки рефінансування, встановленої Центральним Банком РФ;
  • з 91 дня простроченої заборгованості розмір зараховується пені становить вже 1/130 від ставки рефінансування Центробанку.

  Самі пені призначаються на всю загальну суму заборгованості за кожну добу прострочення платежу. Тобто недобросовісна і несвоєчасна оплата тарифів за ЖКГ регулярно погіршує матеріальне становище громадянина, а надалі ще більше підвищує розмір її заборгованості. На сьогодні ключова ставка Банку Росії дорівнює 8,25%.

  до змісту ↑

  Можливе стягнення заборгованості в судовому порядку?

  У тій ситуації, якщо тарифи за комунальні послуги не виплачуються громадянином у встановлені терміни, то загальний розмір заборгованості постійно і неухильно зростає. Відсутність здійснення платежів в необхідні дати згубним чином позначається на фінансовому становищі самих постачальників даних комунальних послуг, завдаючи їм чималі проблеми і збитки.

  Щоб хоч якось компенсувати понесені витрати і повернути з’явилася заборгованість, постачальники комунальних послуг завжди мають можливість безпосередньо подати заяву до суду про видачу відповідного судового наказу або ж звернутися туди з позовною заявою.

  За підсумками такого звернення суд вживає заходів щодо примусового стягнення грошових коштів з злісного неплатника.

  У свою чергу, для боржника стягнення фінансової заборгованості в судовому порядку часто може спричинити за собою цілий ряд негативних факторів:

  • судові пристави при відшкодуванні заборгованості можуть звернути стягнення на всі джерела доходів неплатника, віднімаючи до 50% всього заробітку до повного погашення заборгованості;
  • відшкодування збитків може бути звернене і на багато грошові капітали, що зберігаються на ощадних рахунках банківських організацій;
  • в рахунок сплати заборгованості може бути выказано стягнення також і на будь-яке рухоме і нерухоме майно (за винятком єдиного житла, яке перебуває у власності порушника);
  • при цьому в межах виконавчого провадження сам судовий пристав-виконавець має повне право заборонити боржнику будь виїзд за кордон, щоб уникнути ухилення від несплати комунальних послуг;

  Всі ці штрафні санкції, що накладаються на боржника внаслідок відшкодування заборгованості в судовому порядку, передбачені ФЗ під назвою «Про виконавче провадження».

  до змісту ↑

  Про обмеження в наданні комунальних послуг

  У Постанові Уряду РФ під номером 354 «Про надання комунальних послуг всім власникам та користувачам багатоквартирних, а також звичайних житлових будинків» передбачено саме право працівників ЖКГ обмеження або зупинення надаваних комунальних послуг, знижуючи їх обсяг або встановлюючи інший графік поставки.

  В обмеженій кількості можуть бути надані комунальні послуги лише в тому випадку, якщо у конкретного громадянина є заборгованість, яка перевищує розмір оплати послуг через 2 і більше місяців. Причому важливо зазначити, що в такому випадку в розрахунок береться вся сума виходячи з встановленої норми навіть у тому випадку, якщо житлоплоща обладнана індивідуальними приладами обліку світла, газу, води тощо

  Також постановою передбачено і певна черговість щодо призупинення та обмеження в наданні комунальних послуг.

 • Постачальник направляє своєму неплатнику відповідне повідомлення про наявність заборгованості та пропозицію погасити її протягом наступних 20 днів з попередженням про потенційне обмеження в наданні послуг.
 • У разі несплати комунальних послуг необов’язковим громадянином постачальник має право обмежити їх поставку.
 • При відсутності здійснення оплати протягом 10 діб після прийняття обмежувальних заходів постачальник може взагалі припинити надання комунальних послуг. Але обмежені не можуть бути лише холодна вода і сама подача опалення.
 • Після обмежень або зупинень конкретних комунальних послуг у їх повному обсязі вони можуть знову бути відновлені протягом двох діб після сплати вже всієї суми боргу, якщо постачальник послуг сам не вирішив відновити їх поставку раніше цього терміну.

  На практиці подібні заходи є вкрай дієвими для злісних неплатників і дозволяють працівникам ЖКГ повернути всі неотримані термін гроші за свою роботу.

  до змісту ↑

  Чи можуть виселити з власного житла?

  Вже крайнім заходом впливу на найвідчайдушніших неплатників є позбавлення їх житлового приміщення, де вони проживають, вперто не оплачуючи тарифи на ЖКГ. В першу чергу, це відноситься до тих боржників, що запідозрені в несплату комунальних послуг, перебуваючи в муніципальному житлі.

  Як відомо, муніципальне житло надається лише у тимчасове використання, а одним з найбільш значущих умов укладення договору соціального найму є своєчасна виплата всіх комунальних послуг. Причому ухилення від таких виплат вважається суворим порушенням умов домовленості.

  Так, згідно зі статтею 90 ЖК РФ, якщо конкретний наймач і котрі живуть спільно з ним члени його родини протягом більше 6 місяців без вагомих та обґрунтованих причин не здійснюють плати за житло, приміщення і за самі тарифи на ЖКГ, то всі ці люди можуть бути виселені в судовому порядку з можливістю надання інших житлових приміщень за новим договором соціального найму. Але розміри попереднього житла повинні відповідати всій площі, зазначеної для вселення таких людей в гуртожиток.

  Сам процес по виселенню відбувається лише за рішенням суду. При цьому органи всіх муніципальних властей мають право звертатися до суду з вимогами по виселенню необов’язкових боржників із житлових приміщень, але одночасно з цим суд буде ще й розглядати причини виникнення боргу.

  Якщо судді дійдуть до висновків про те, що комунальні послуги не були вчасно виплачені з-за вкрай тяжкого матеріального становища, то які проживають на житловій площі громадяни можуть уникнути виселення. Однак важливо додати, що виселення з квартири аж ніяк не звільняє боржника від необхідності виплати всієї заборгованості, а постачальник послуг має можливість звертатися до суду з вимогами стягнути заборгованість в повному обсязі навіть після виселення неплатника.

  Конкретних правил по виселенню злісного боржника з квартири, що знаходиться у його безпосередній власності, самим законодавством не передбачено, з причини того, що це порушує конституційні принципи у сфері захисту приватної власності і навіть прав людини на житло. Але важливо не забувати, що в тій ситуації, якщо у неплатника у власності є не одне житлове приміщення, то слідуючи ФЗ «Про виконавче провадження» в межах виконання рішення суду про стягнення заборгованостей за тарифами ЖКГ, воно може бути здійснене за допомогою публічних торгів, а отже, громадянин буде виселений з цієї житлоплощі.

  до змісту ↑

  Висновки і рекомендації

 • Комунальні послуги є безкоштовними благами і надаються громадянам на оплатній основі, отже, вони повинні бути своєчасно оплачені.
 • На загальну суму боргу передбачається можливість нарахування пені за кожну добу прострочення платежів.
 • Невиплата коштів за тарифами ЖКГ у встановлені терміни вельми негативно позначається на загальному фінансовому стані всіх постачальників комунальних послуг. При цьому самі постачальники мають право на звернення до суду за допомогою примусового стягнення боргу.
 • Якщо заборгованість не виплачується два або більше місяців, то представники комунальних служб можуть обмежити або припинити постачання відповідних послуг.
 • Виселення з займаної житлоплощі є крайнім заходом. Часто це стосується тих неплатників, що живуть в муніципальному житлі.
 • Ухилення від своєчасної оплати наданих комунальних послуг порушує права багато постачальників послуг і внаслідок цього може спричинити за собою вельми серйозні проблеми для неплатника. Щоб уникнути цього, необхідно відповідально підійти до питання постійних виплат і не допускати такого явища, як несплата комунальних послуг за тарифами ЖКГ.
 • Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  17 листопада 13:51
  Акції, знижки, розпродажі в магазинах і супермаркетах – в чому тут криється підступ і небезпека?
  Напевно ви вже не один раз помічали, як часто в магазинах і супермаркетах проводяться привабливі знижки, акції і, швидше за все, вже користувалися цими пропозиціями. Але чи замислювалися ви коли-небудь над тим, у чому ж криється підступ таких розпродажів та акцій? Можливо, нас самим хитрим чином обманюють, або взагалі ніяких хитрощів тут немає і можна сміливо скуповувати всю рекламну продукцію? Давайте ж розберемося з усіма цими хвилюючими питаннями більш детально. Увагу термінами придатності…

  13 листопада, 13:56
  Самі підступні виверти магазинів, що загрожують вашому гаманцю. Як зберегти свої гроші?
  Ви прийшли у супермаркет за одним лише хлібом і сіллю, а придбали до всього цього ще і крем для засмаги, новеньку футболку, три гелю для душу і гарний ножик для…

  12 листопада 22:48
  Що таке девальвація простими словами? Причини, наслідки та рекомендації до дії
  Більшість громадян вважає за краще не вникати у всі хитросплетіння економічної політики своєї країни. Однак поточне положення держави як раз і залежить…
  12 листопада 20:51
  Що таке дефолт простими словами? Всі різновиди, плюси і мінуси цього явища
  Про дефолт свого часу говорилося так багато і емоційно, що межі даного терміна сильно розмилися і стерлися. Зазвичай в суспільній свідомості це явище…
  6 листопада 17:01
  Боротьба з інфляцією: найбільш ефективні методи захисту вашого капіталу
  Якщо ви зберігати всі свої заощадження в якийсь скарбничці або ще краще в скляній банці, як робили це раніше, то досконало навчитеся того, як можна…
  4 листопада 20:28
  Що таке інфляція простими словами? Історія явища і його причини
  Сьогодні термін «інфляція» є одним з найбільш часто вживаних економічних понять. Це слово використовують не тільки фінансові експерти, воно часто зустрічається…