У багатьох людей поняття про фінансові активи і пасиви часто пов’язано з якимись складними бухгалтерськими обліками, баланс, сальдо та іншими малозрозумілими економічними термінами. Але в дійсності ці назви мають досить просте визначення. Більше того, відомий бізнесмен, інвестор і письменник Роберт Кійосакі впевнений, що чітке розуміння того, що собою представляють активи і пасиви – це все, що необхідно знати, щоб стати багатим. Так давайте ж розберемося в цьому важливому питанні докладніше.

Зміст:

 • Активи і пасиви – визначення
 • Що являють собою активи?
 • Що являють собою пасиви?
 • Правильний баланс фінансових активів і пасивів
 • З чого почати створення активів
 • Висновок
 • до змісту ↑

  Активи і пасиви – визначення

  Активи, якщо висловлюватися просто, є всім тим, що приносить вам кошти, тобто формують ваші грошові потоки. У той же час до пасивів слід віднести те, що ці гроші у вас забирає. Але щоб краще розібратися в цих поняттях, необхідно розглянути конкретні приклади кожного з них.

  до змісту ↑

  Що являють собою активи?

  Так, основним вашим активом може бути нерухомість (будинок, квартира, кімната, ділянка землі та інше), якщо ви здаєте в оренду. Тобто ви можете протягом тривалого часу збирати кошти на придбання житла і в подальшому здавати його різним мешканцям – це буде приносити вам стабільний пасивний дохід. Також з часом ви можете перепродати ваше майно, що в кінцевому підсумку теж принесе свої дивіденди. Але на цьому цікаве про фінансових активах і пасивах тільки починається.

  Акції різних компаній. Якщо ви купуєте певну частку (акцію) чийогось бізнесу, то можете розраховувати на одержання частини доходу від всього прибутку компанії в майбутньому. Так само як і у випадку з нерухомістю, ваші цінні папери можна буде перепродати з часом за велику суму коштів, ніж ви витратили на їх купівлю.

  Акції відомих російських і зарубіжних компаній (Apple, Google, Facebook, Газпром, Ощадбанк, Аерофлот та ін) можна придбати в інтернет-магазині Freedom24 (Лицезия ЦБ РФ).

  Власники індивідуальних інвестиційних рахунків отримують в подарунок від РФ до 52000 рублів від внесеної суми щорічно або звільняються від сплати податків з отриманого на фондовому ринку прибутки!

  До активів можна віднести і ваші вкладення в інші інструменти інвестування – пайові інвестиційні, трастові фонди та банківські депозити. Суть таких вкладень полягає в тому, що ви інвестуєте певну суму і надалі отримуєте від ваших інвестицій пасивний дохід.

  Авторські гонорари і відрахування, які ви отримуєте від вашої інтелектуальної власності. Це може бути продаж ваших книг, картин, музики, відео, фільмів, сайтів та ін.

  Кредитування, боргові розписки. Тобто, коли ви даєте ваші гроші якій-небудь приватній особі або компанії в борг під певні відсотки.

  до змісту ↑

  Що являють собою пасиви?

  Нерухомість. Зверніть увагу, що існує принципова різниця між тим, здаєте ви своє житло в оренду (актив) або ж оплачуєте всі комунальні послуги і віддаєте дод. плату власнику майном. У другому випадку таке використання нерухомості слід вважати пасивом.

  Автомобіль. Аналогічна ситуація. Так, якщо ви використовуєте ваше авто для роботи (наприклад, таксі), то в такому випадку вашу машину можна вважати активом. Але якщо користуєтесь автомобілем тільки в особистих потребах і змушені регулярно платити за паливо, тех. обслуговування та ремонт, то, як ви розумієте, це буде вже пасив.

  До пасивів також належать і всі види кредитів та заборгованостей, які ви повинні виплачувати.

  до змісту ↑

  Правильний баланс фінансових активів і пасивів

  Перераховані вище приклади зовсім не означають, що потрібно тут же продавати вашу нерухомість і автомобіль, якщо ви їх використовуєте тільки для особистих потреб і витрачаєте на їх утримання гроші. Однак для того, щоб ваш добробут поступово підвищувався, необхідно навчитися дотримувати правильний баланс між вашими активами і пасивами. Тобто важливо, щоб дохід від ваших активів завжди перевищував необхідні витрати на утримання пасивів.

  Варто відзначити, що придбання та створення активів з часом дозволить вам стати повністю незалежним від фінансів людиною, адже по суті ваші гроші будуть працювати на вас, приносячи ще більше коштів.

  до змісту ↑

  З чого почати створення активів

  У багатьох людей єдиним активом часто є їх основна робота. Але якщо ви бажаєте вибратися із замкненого кола «заробив-витратив», то починайте вже найближчим часом набувати і створювати все нові джерела доходу. Звичайно, ось так відразу купити кілька прибуткових будинків для подальшої їх здачі в оренду навряд чи вийде, але почати відкладати гроші для відкриття того ж банківського депозиту може дозволити собі кожен. Але це ще не все, що варто знати про фінансових активах і пасивах.

  І не варто на цьому зупинятися. Як ви вже розумієте, перш за все, вам необхідно раціонально і економно розпоряджатися доходами, щоб у вас з’явилася можливість відкладати кошти. А ваші накопичення вже потрібно вкладати у певні інвестиційні інструменти. Після відкриття вже згаданого депозиту в банку зверніть увагу на Піфи, акції перспективних компаній, накопичувальні і просто інвестиційні фонди.

  При цьому потрібно якомога швидше позбуватися таких пасивів, різні борги. Єдиним винятком можна вважати лише довгостроковий іпотечний кредит, так як в короткі терміни його погасити буде вельми скрутно.

  Важливо згадати і про те, що створення активів зажадає від вас масу дисципліни і терпіння. Адже для отримання заповітної фінансової свободи може знадобитися як мінімум 5-10 років. Але перш, ніж ви придбаєте достатню кількість інвестиційних інструментів, які забезпечать вам безбідне існування без необхідності регулярно працювати, вам доведеться проявити такі якості характеру, як терпіння, цілеспрямованість і самодисципліна.

  до змісту ↑

  Висновок

  Тепер ви чітко розумієте, що представляють собою фінансові активи і пасиви, в чому полягають їх основні відмінності і як за допомогою цих знань знайти фінансову незалежність. Ідеально, якщо ви прямо зараз складете план дій, де визначте яку кількість коштів ви будете відкладати вже в цьому місяці і куди станете інвестувати їх у подальшому. Головне, щоб сумарний дохід від ваших активів переважав над тією сумою коштів, яку ви витрачаєте на утримання пасивів. І чим більше буде це переважання, тим швидше ви досягнете заповітної фінансової незалежності. Успіхів!

  Автор: Олексій Півень

  Це вам буде цікаво

  28 квітня 18:39
  Топ–10 країн з найвищим рівнем життя у світі. В якій державі жити найкраще?
  Чи знаєте ви, що всього в світі існує 252 країни, кожна з яких відрізняється своїми унікальними умовами проживання? Причому серед них є такі держави, де навіть самий пересічний громадянин практично ні в чому не має потреби і живе повноцінним і щасливим життям. Але є й такі землі, де понад 90% населення ледве зводять кінці з кінцями. У зв’язку з цим буде дуже доречно розповісти про країни з найвищим рівнем життя у світі, в яких мріяв би жити кожен. А щоб дізнатися про…

  26 квітня 10:09
  Як правильно збирати гроші? Практичні поради та рекомендації
  Цікавило вас коли-небудь питання про те, як правильно збирати гроші? Здавалося б, що тут може бути складного, адже потрібно просто регулярно відкладати частину…

  18 квітня 15:18
  Для чого потрібно вести облік доходів і витрат і як правильно це робити?
  Чи виникала у вас ситуація, коли фінансові запаси закінчилися, а до наступної зарплати чекати ще довго? На жаль, так відбувається з багатьма людьми, які…
  16 квітня 15:48
  10 головних фінансових помилок. Як не можна поводитися з грошима?
  Чи знаєте ви, що кожна друга людина в світі щоденно здійснює одну або навіть декілька фінансових помилок, внаслідок яких сильно страждає його фінансове…
  5 квітня 11:34
  7 найшкідливіших звичок бідних людей, від яких потрібно позбутися в першу чергу
  Ви коли-небудь замислювалися про звички бідних людей і про те, чому деякі з нас без особливих труднощів домагаються успіху і благополуччя, коли інші все життя…
  3 березня 10:32
  Що тягне за собою несплату комунальних послуг?
  Значне підвищення цін на комунальні послуги призводить до того, що багато громадян виявляються не в силах регулярно здійснювати платежі. Тому росіяни часто…